Česku navzdory. Europoslanci schválili omezení držení zbraní
Schválení směrnice o držení zbraní
Evropský parlament dnes většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. Pro předloženou kompromisní podobu směrnice hlasovalo 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo.
O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou (ANO) jménem liberálů, se ani nehlasovalo. Parlamentní zpravodajka Vicky Fordová z Británie totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Charanzová označila přijetí dokumentu za „promarněnou šanci“, domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek – po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.
Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.
Novelu Evropská komise prosazuje už od teroristických útocích v Paříži na podzim roku 2015, protože si od ní slibuje větší kontrolu nad zbraněmi a zajištění bezpečnosti pro občany. Kritici směrnice od začátku poukazují na to, že teroristé a kriminálníci legálně držené zbraně většinou nepoužívají. Čeští europoslanci, ale i poslanci tento způsob boje EU s terorismem označují za nefunkční. S názorem, že by Češi měli mít možnost bránit se v souvislosti s teroristickými hrozbami sami, se ztotožňuje i prezident Miloš Zeman.
Čeští a slovenští europoslanci vznesli celkem 26 pozměňovacích návrhů. Vedle Dity Charanzové to byli i europoslanec Stanislav Polčák (za TOP 09 a STAN), Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN) nebo Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle Pospíšila je například sporný bod, podle něhož by některé typy samonabíjecích zbraní mohly dostat výjimku pro ty, kteří budou oprávněnými držiteli těchto zbraní ke dni vstupu nové směrnice v platnost.
V souvislosti s hlasováním v Evropském parlamentu se v centru Prahy bude také konat demonstrace. Ve středu dopoledne se na Václavském náměstí podle organizátorů sejdou „na historicky první velké manifestaci držitelů zbraní v Česku“ ti, kteří chtějí podpořit ústavní právo na legální zbraň.