V Dubaji zavádějí létající taxíky bez pilota
Otočný mrakodrap je málo
Obyvatelé Dubaje se už v červenci dočkají nových taxi služeb. Cestující budou přepravováni vzduchem bez jakéhokoliv řidiče. Vozidlo bude schopné bez problémů unést 100 kg, píše server CNN. Dubaj zároveň nedávno oznámila plánovanou stavbu otočného mrakodrapu, těmito projekty se chce stát „nejchytřejším městem na světě“.
Vozidla budou dostatečně malá, aby se vešla na klasická parkovací místa a aby sloužila jako jednosedadlové dopravní prostředky. O výrobu se postarala čínská firma Ehang. Elektricky poháněné vozy, pojmenováné podle výrobní firmy Ehang 184, už byly k vidění nedaleko letiště, když se vznášely nad písečnými dunami během zkušebních letů.
EHang-184, a #China-made autonomous multi-copter, operates as a passenger drone capable of flying one person across the city.#Technology pic.twitter.com/cDcRCAEDVI
— Strategic Analyst (@NewRightAnalyst) March 5, 2017
„184 představuje schůdné řešení mnoha problémů dopravy a to energicky efektivním způsobem,“ řekl zakladatel firmy Ehang Huazhi Hu v roce 2016 v Las Vegas, když bylo vozidlo na tradičním lednovém veletrhu CES představeno. „Evokuje to budoucnost, o které jsme vždy snili, a je uzpůsoben tak, aby změnil samotnou podstatu cestování,“ dodal.
EHANG 184 the futuristic innovation in AAV transport https://t.co/haJ55575CU pic.twitter.com/Dt9EEGzOS3
— ماركو (@mniebles) March 15, 2017
Přesné detaily projektu ještě nebyly odtajněny. Dubajský orgán silnic a dopravy říká, že futuristický vůz bude součástí projektů autopilotních vozidel a do roku 2030 se tímto způsobem bude přepravovat čtvrtina obyvatel Dubaje. „Tento projekt podporuje směřování dubajské vlády stát se nejchytřejším městem na světě,“ uvedla společnost. Zároveň dodává, že se jedná o snadno použitelné inovace, které budou schopny přepravit až 100 kilogramů, což stačí na průměrnou lidskou postavu i s cestovní taškou.
V Dubaji současně připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap, který navíc bude energeticky soběstačný, navrhl architekt italského a izraelského původu David Fisher.
O dynamické výškové budově se v Dubaji začalo poprvé hovořit v roce 2008, avšak projekt byl odložen. Ani teď, kdy se objevily konstrukční detaily, ještě nebylo oznámeno, kdy stavba začne ani kde bude stát.
Světovou novinku bude také to, že půjde o první prefabrikovaný mrakodrap, protože jednotlivé byty budou vyrobeny mimo stavbu a na centrální věž budou zavěšeny už hotové. Získat byt v této stavbě bude ale drahé. Předběžně se počítá, že může stát kolem 30 milionů dolarů (763 milionů korun).