Co po odchodu ANO? Může pokračovat menšinová vláda
Spekulace o pádu vlády
V případě demise ministrů ANO počítají sociální demokraté a lidovci s možností menšinového kabinetu ČSSD a KDU-ČSL, který by pokračoval do řádných voleb za přímé nebo nepřímé podpory opozice, píše Právo. Potvrdili to předseda lidovců Pavel Bělobrádek a šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Tuto možnost naznačil i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.
Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by případný odchod ANO z koalice nutně neznamenal konec vlády: „I kdyby jedna ze stran odešla, tak to neznamená pád vlády. Ta vláda může pokračovat.“ A dodal, že k případnému vyslovení nedůvěře vládě je zapotřebí shromáždit hlasy 101 poslanců. „Je potřeba se podívat do Sněmovny, zda by k tomu 101 hlasů bylo. Domnívám se, že tu budou strany v opozici, které nebudou chtít pád vlády. Je to samozřejmě věc spekulativní,“ uvedl Bělobrádek.
Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák zkritizoval jednání ANO. „Už několik týdnů vnímám přístup kolegů z ANO jako destruktivní. Zdálo se mi, že hledají správný okamžik, aby mohli ohlásit odchod z vlády. Situace okolo policie je jednou z příležitostí. My to neovlivníme, pokud se tak ANO rozhodlo,“ řekl Právu.
Čtěte také: Babiš: Poradíme se, jestli ještě zůstat ve vládě
Kalousek uvedl důvody, proč by případnou menšinovou vládu podpořil. „Určitě jsme ti poslední, kdo by chtěli nabídnout panu prezidentovi, aby se hluboce zamyslel, koho má jmenovat premiérem,“ řekl Právu předseda TOP 09.
Spekuluje se, že v případě pádu Sobotkovy vlády by prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády Andreje Babiše. Jejich dobré vztahy jsou dlouhodobě známy. Navíc v únoru 2015 Zeman uvedl, jak by se za takové situace zachoval: „V takovém případě bych usiloval, aby se vytvořila nějaká nová parlamentní většina. Kdyby mi pan Babiš řekl, že má tuto parlamentní většinu, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou.“
Na rozdíl od TOP 09 ODS už tak jasné stanovisko nevydala a s případnou podporou menšinové vlády zatím mlží. K dispozici má 16 hlasů. „Pokud se koalice rozpadne, určitě toho nebudeme litovat. A poté zvážíme další postup. Nikomu teď nebudeme dávat bianco šek a slibovat podporu,“ citovalo Právo předsedu strany Petra Fialu.
Pro místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše by bylo jedním z rozhodujících faktorů programové prohlášení případné menšinové vlády: „Jednání o obměně vládní koalice by muselo proběhnout na základě toho, co ta vláda vůbec chce. S jakým programovým prohlášením by přišla.“
Babiš: Pád vlády nenastane
Ministr financí Andrej Babiš označil ve čtvrtek situaci kolem odchodu Roberta Šlachty z vedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za nejvážnější krizi. A na svém Facebooku uvedl, že se hodlá s dalšími členy hnutí ANO poradit, jestli zůstávat ve vládě. V pátek pak Babiš napsal Sobotkovi otevřený dopis, v němž jej vyzval ke zrušení zamýšlené policejní reorganizace, kterou má za „v chvatu tajně rozhodnutý kaskadérský kousek“. Jeho hnutí za ni odmítá nést politickou odpovědnost, uvedl také.
Později odmítl, že by se zástupci ANO zúčastnili jednání Bezpečnostní rady státu o situaci v policii, kterou na žádost policejního prezidenta svolává premiér Bohuslav Sobotka.
Na návštěvě Ústeckého kraje však pak ještě podvečer do Prahy vzkázal, že vláda rozhodně nekončí. „My kdybychom chtěli odejít z koalice, tak jsme na to měli jiné důvody. My neříkáme, že odcházíme z koalice. My říkáme, že s tím nesouhlasíme. Vycházíme přitom ze stanovisek státních zástupců,“ uvedl Babiš. A dodal, že pád vlády nenastane. „Myslím, že by to byla škoda. Vláda odvádí slušnou práci,“ řekl ČTK.