Okamura o znásilňování nemluvil pravdu
Nepravdy politiků
Server demagog.cz analyzoval výroky Tomia Okamury a Františka Bublana, kteří ve středečních Událostech, komentářích na ČT24 diskutovali o uprchlících v České republice. Z analýzy vyplývá, že šéf uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamure v polovině svých výroků nemluvil pravdu. Jeho oponent, senátor a bývalý ministr vnitra Bublan dopadl lépe.
Tématem Událostí, komentářů byla migrace a během diskuze se hovořilo také o Sýrii a IS, o znásilňování v severských zemích, azylové politice nebo sociálním systému. Z analýzy vyplývá, že Okamura neříkal pravdu zvláště o počtu znásilnění v severských zemích a o financování neziskových organizací.
„Eritrejci jsou mimochodem na prvních dvou místech ve znásilňování ve Švédku,“ prohlásil v diskuzi Okamura na adresu uprchlíků. Podle serveru demagog.cz nicméně Okamura neříká pravdu, protože ve Švédsku neexistují oficiální statistky, které by sledovaly etnicitu pachatelů. Okamura neuvedl, jaký zdroj citoval, ale ani švédské, ani mezinárodní statistky se nevyjadřují k původu pachatelů znásilnění.
„Neziskovky“ nezinkasovaly tři čtvrtě miliardy
Nepravdivý byl také druhý Okamurův výrok týkající se znásilňování. „V hlavním městě Norska, Oslu, za posledních 10 let byly de facto všechna znásilnění způsobena muži neevropského původu.“ Podle serveru demagog.cz z policejní zprávy o znásilňování v Oslu vyplývá, že počet pachatelů neevropského původu se v roce 2011 pohyboval okolo poloviny.
„Např. v roce 2010 bylo nejvíce pachatelů norského původu (34,9 %), dále afrického (19,7 %), blízkovýchodního (15,1 %), asijského (14,5 %), evropského (13,8 %) a 2 % amerického,“ píše server demagog.cz
Nepravdivý byl taktéž výrok týkající se neziskových organizací a jejich financování. Já jsem byl v šoku, když jsem se dneska díval, promiňte, opět na statistiku, že 25, máme tady kolem 25 „neziskových“ v uvozovkách „neziskových“ organizací, který mají na starosti imigranty. Víte, kolik zinkasovaly za rok? Tři čtvrtě miliardy korun a z toho 80 % šlo na jejich platy,“ řekl Okamura.
Čtěte také: Okamura: Černí Afričani, Rumuni a cikáni obsazují Itálii. A míří k nám
Nicméně podle serveru Okamura pravděpodobně čerpal ze špatného zdroje, z textu Petra Žantovského na serveru Parlamentní noviny. Server demamgog.cz ověřil v rejstříku největší neziskové organizace, které se zabývají pomocí uprchlíkům. Největším příjemcem peněz je podle výsledků organizace Člověk v tísni, který od roku 2000 získal 942 milionů korun, z toho pak 170 milionů v roce 2014, nicméně mezi aktivity této organizace nepatří pouze pomoc uprchlíkům.
Z tabulky, kterou server demagog.cz zveřejnil vyplývá, že náklady na pomoc uprchlíků se pohybují v řádech milionů korun. Například Organizace pro pomoc uprchlíkům vynaložila celkem 22 milionů, z toho 10 ze státního rozpočtu. Poradna pro integraci celkem vydala 21 milionů, z toho bylo 17 ze státního rozpočtu. Dohromady organizace dostaly v roce 2014 ze státního rozpočtu necelou čtvrt miliardu, píše server demagog.cz. Z tabulek je také patrné, že náklady na mzdy byly nižší než 80 %.
Čtěte také: Překřikovaná na Václaváku: ‚Táhněte do Afriky‘ – ‚Třiďte odpad, ne lidi‘
Pravdivý byl Okamurův výrok o ambasádách v zemích, odkud plyne hlavní proud migrantů. „V těch zemích, odkud plyne ten hlavní proud, nemáme všude ambasády, není to pravda,“ řekl Okamura. Pravdu měl také, když hovořil o hranicích Schengenu, které uprchlíci překročili nelegálně.
Bublan nehovořil pravdu, když hovořil o tříměsíčním správním řízení, během něhož se má rozhodnout, zda uprchlík dostane azyl. „To je správní řízení, které trvá asi 3 měsíce a během těch 3 měsíců se rozhodne, jestli ten člověk dostane azyl, či nikoli (…) Ta maximální, ta maximální doba je těch 90 dnů a do těch 90 dnů se musí rozhodnout,“ uvedl Bublan.
Podle serveru demagog.cz může ministerstvo vnitra rozhodnout o povinnosti žadatele setrvat v přijímacím středisku až po dobu 120 dní, což se děj, pokud ministerstvo vyžaduje od žadatele další dokumenty. Ve zrychleném řízení je rozhodnuto do 30 dní. „Jako základní doba pro vydání rozhodnutí Odboru pro azylovou a migrační politiku ohledně žádosti žadatele je určeno období 90 dnů, které však může být dále prodlužováno,“ uvedl server.
Z celkových deseti výroků Okamury, které demagog.cz analyzoval, jich bylo pět nepravdivých, čtyři pravdivé a jeden zavádějící. Bublan celkem třikrát hovořil pravdu a jeden jeho výrok byl nepravdivý.