Trojici muslimů vyvedli z letadla. Cestující se báli, že patří k IS

Planý poplach

Trojici muslimů vyvedli z letadla. Cestující se báli, že patří k ISNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tři britské sourozence vyvedla z letadla ochranka poté, co jeden z cestujících na palubě pojal podezření, že by kvůli arabským nápisům na mobilním telefonu mohli patřit k Islámskému státu. Přestože se obě děvčata i jejich bratr skutečně hlásí k islámu, na telefonu kvůli neznalosti arabštiny žádný kontroverzní text neměli, což také dokázali při hodinovém výslechu nejen členům bezpečnostní agentury, ale i agentům tajné služby MI5. Svůj zážitek pak sourozenci popsali reportérům Al-Džazíry.

Sakina Dharasová, její sestra Maryam a bratr Ali se chystali 17. srpna odletět letadlem společnosti EasyJet z Londýna do italské Neapole. Těsně před samotným startem k nim ovšem zamířila palubní posádka a požádala je, aby si vystoupili. Za doprovodu ochranky tak sourozenci skutečně učinili, aniž by jakkoli tušili důvod této výzvy.

Tu jim sdělili ve výslechové místnosti až agenti britské tajné služby MI5. „Jeden z pasažérů letadla tvrdí, že jste členové Islámského státu,“ informoval je vyslýchající. Na jejich mobilních telefonech prý totiž zahlédl nápisy v arabštině, jeden z nich přitom údajně nápadně připomínal známé heslo Alláhu Akbar.

Sdělené obvinění přitom vyslýchané trojici absolutně nedávalo smysl. Všichni tři sourozenci totiž sice vyznávají islám, arabsky však ani jeden z nich nerozumí. Spolucestující v letadle možná mohl zmást poněkud exotičtější vzhled dvou dívek a mladíka, způsobený však indickým, nikoli arabským původem.

Při zhruba hodinovém výslechu museli sourozenci ukázat agentům své mobilní telefony, v nichž se ale kromě několika ofocených stránek z koránu skutečně nenašly žádné kontroverzní výroky v arabštině. Agenti přesto prošli pro jistotu i obsah zpráv v aplikaci WhatsApp, údajně pouze aby se ujistili, že trojice skutečně neplánovala žádný teroristický čin.

„Byli jsme skutečně nervózní a cítili jsme se trapně. Myslela jsem si, že alespoň půjdou s námi zpět na palubu letadla, aby ostatním cestujícím řekli, že se jednalo o nedorozumění. Naše dovolená v Itálii byla zničená, pořád jsme na to museli myslet,“ svěřila se později Sakina Dharasová.

K celému incidentu se později vyjádřili i zástupci aerolinky, kteří se za celou nepříjemnou situaci vyslýchané trojici omluvili. Bezpečnost cestujících je však podle nich na prvním místě a lidé si tak musí zvyknout, že k podobným událostem může dojít i v budoucnu.

Postup dopravce a letištní ochranky se však příliš nezamlouvá organizacím zabývajícím se lidskými právy, které tvrdí, že není možné předvolat k výslechu jakoukoli osobu pouze kvůli jejímu vzezření nebo údajným podezřelým nápisům na mobilních telefonech. Britská Rights Watch tak například chystá podat vládě stížnost na chování agentů tajné služby MI5.

Čtěte také: Imám sdílel fotku oblečených jeptišek v moři. Účet mu byl poté zablokován

Itálie vyhostí Tunisana, který plánoval útok na šikmou věž v Pise

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články