Krnáčová jde proti zastupitelstvu. Magistrát bude HateFree zónou
Pražský magistrát se stane tzv. HateFree zónou. V úterý o tom rozhodla rada města v čele primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Zapojení do projektu vládní Agentury pro sociální začleňování přitom minulý týden odmítlo zastupitelstvo. Hlasovalo o tom v reakci na útoky na kavárny a další podniky zapojené do kampaně proti nenávisti. Návrh se podle šéfa pražské ODS Filipa Humplíka nelíbil ani zastupitelům z klubu ANO, kteří před hlasováním odešli ze sálu.
„Jde o standardní postup paní primátorky, která si dělá co chce a absolutně nerespektuje doporučení výborů a rozhodnutí zastupitelstva. Dokazuje to také, že se nezajímá o závažné věci. Řeší HateFree zónu nebo to, jak z jídelny vyhodit učně ze střední školy,“ komentoval deníku ECHO24.cz zastupitel a předseda pražské buňky ODS Filip Humplík.
„Důležité problémy, se kterými se Praha potýká, paní primátorku nezajímají a ani se je nechce naučit. Pro návrh nehlasovalo ani samo hnutí ANO, zastupitelé odešli ze sálu,“ uvedl dále Humplík s tím, že ale nechce zlehčovat závažnost útoků.
Podle předsedy klubu pražských zastupitelů za ANO Michala Haška však politici neodešli proto, že by proti návrhu Matěje Stropnického (SZ) protestovali. „Jednání bylo dlouhé a každý má své potřeby. Pokud vím, nejednalo se o koaliční návrh,“ uvedl serveru bez dalších podrobností Hašek
Pražští zastupitelé hlasovali o zapojení do projektu iniciativy HateFree Culture minulý čtvrtek, ke schválení návrhu chyběly dva hlasy. Jeho záměrem bylo podpořit kavárny, obchody a další místa, které ke konci dubna útočníci pomalovali hesly a nacistickými symboly. Zastupitelstvo nakonec přijalo usnesení odmítající obecně násilí. Napadení odsoudila i vláda.
Krnáčová: Agresi musíme odsoudit
Podle primátorky Krnáčové, která tisk radě předložila, jde o gesto odsouzení jakýchkoliv projevů agrese, o konkrétní podobě zapojení do kampaně bude prý teprve jednat. V prohlášení ale nevysvětlila, proč se rozhodla město do projektu zapojit i přes nevoli zastupitelů.
„Projekt HateFree si neklade žádné kontroverzní cíle, nesnaží se stavět za určitou skupinu, ale vytváří dialog, a díky tomu se o problémech hovoří. Jde o myšlenku nevystupovat agresivně proti lidem jen kvůli jejich náboženskému vyznání nebo barvě pleti,“ uvedla v tiskové zprávě primátorka.
Policie po vandalech, kteří zaútočili celkem na sedm míst hlásících se k HateFree, stále pátrá. Vyšetřovatelé pachatele podezřívají z trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím, podněcování k nenávisti a projevů sympatií k hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení jim hrozí až tři roky vězení.
V reakci na sérii vandalských útoků levicoví aktivisté uspořádali demonstraci s názvem Solidární shromáždění: Praha se nebojí. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který vládní iniciativu bojující proti rasismu a nenávisti kritizuje, akci komentoval na Facebooku.
V narážce na aktivity skupiny Ztohoven a žhářské útoky Sítě revolučních buněk napsal, že „se těší na to, že účastníci této manifestace jednotně odsoudí všechny útoky bez rozdílu: ničení státních symbolů, zapalování automobilů nebo posprejování kaváren“.
„Relativizovat útok poukazováním na domnělé či skutečné nedostatky Agentury pro sociální začleňování, jak na sociálních sítích činí Jiří Ovčáček, je nejen lidsky odporné, ale především nebezpečné. Dnes vyhrožují ‚sluníčkářům‘, zítra to může být kdokoliv jiný. Toto chování nesmí mít v naší společnosti místo,“ komentoval to tehdy zastupitel ODS Humplík.