Ostrovní odcházení Londýna z EU a Skotska z Británie

Ostrovní odcházení Londýna z EU a Skotska z Británie 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Britští konzervativci pod vedením Davida Camerona podle prvních odhadů po uzavření volebních místností podruhé vyhráli volby. Průzkumy, které do poslední chvíle ohlašovaly relativně vyrovnaný souboj dvou největších stran, se nenaplnily. Londýn zažívá další posun od tradičního modelu dominantních stran napravo a nalevo, sbírající dostatečný počet hlasů na formování jednobarevných vlád.

Ještě před časem se zdálo, že hlavní štěp se odehraje napravo, kde bude euroskeptický UKIP brát hlasy Cameronovým konzervativcům. Přišel ale zleva. Poraženým voleb jsou labouristé, jimž Skotská národní strana dokázala přebrat celé Skotsko, které bývalo jejich tradiční základnou. Nacionalisté vedení Nicolou Sturgeonovou získali podle odhadů před volebními místnostmi 58 z 59 skotských okrsků. Bez Skotska nemají labouristé šanci vyhrávat. Nacionalisté nabízejí voličům ještě levicovější program s důrazem na přerozdělování a vysoké státní výdaje plus sliby o větším přesunu peněz z bohaté Anglie do chudšího Skotska.

Cameron zvítězil hlavně proto, že Brity přesvědčil, že dokáže udržet prosperitu království lépe než jeho labouristický sok Ed Milliband. Mohl se opřít o podporu dominantní části ekonomických elit, ale hlavně o výsledky své pětileté vlády. Británie se dokázala dostat z krize roku 2009 podstatně lépe než většina Evropy. Má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik a hlavně rekordně nízkou nezaměstnanost. Na ostrovech nikdy nemělo práci tolik lidí jako dnes. Cameronovi se podařilo odrazit nástup výřečným Nigelem Faragem vedeného UKIP a pacifikovat euroskeptické konzervativce slibem, že se pokusí vyjednat lepší podmínky britského členství v Evropské unii, včetně návratu některých pravomocí zpět do Londýna. A pokud to nedokáže, vypíše referendum o setrvání Británie v Evropské unii.

Cameron získal dost hlasů na to, aby složil jednobarevnou vládu, a nebude se muset jako dosud spoléhat na koaliční liberální demokraty.

Čtěte také: Vítěz Cameron má většinu. U poražených padají hlavy

Každopádně liberální demokraté jsou spolu s labouristy hlavními poraženými voleb. Proti roku 2010 ztratili 47 křesel. Právě vůči Bruselu podstatně vstřícnější liberální demokraté se snažili brzdit Camerona v asertivní evropské politice, čímž mu odháněli část euroskeptických voličů k Farageovi. Nakonec ale nejspíš zabral Cameronův argument, že kdo chce referendum o odchodu, měl by dát hlas konzervativcům. 

Úspěch Skotské národní strany se nedá přímo překládat jako nové referendum o osamostatnění Skotska, Je ale zřejmé, že hlavním tématem příštích let bude hledání nové podoby Velké Británii. Povede se souboj o přesun pravomocí z Bruselu zpět do Londýna a z Londýna do Edinburgu. O odcházení Británie z Evropské unie a Skotska z Británie.

Čtěte také: Šéf britské levice Milliband po volební propadáku končí

Drtivá porážka UKIP: do sněmovny neprošel ani lídr Farage

Liberálové propadli. Lord Ashdown musí sníst svůj klobouk

Mapa Velké Británie mění barvy. Do podoby Maggie Simpsonové

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz