Česko nemá před Čínou ‚ohýbat záda‘. Prezidenta přivítají protesty
Přijetí nebude vřelé
Návštěvu čínského prezidenta v Praze, která se uskuteční na konci března, budou provázet protesty lidskoprávních aktivistů. Protestní výzvy demonstrantů budou mířit kromě čínského státníka také na české politiky. Ti by podle neziskových organizací neměli „ohýbat záda“ a upřednostňovat byznys před lidskými právy.
Protestní shromáždění, petice, mávání tibetskými vlajkami či oprášení známého banneru s Václavem Havlem a dalajlamou. Čínský prezident Si Ťin-pching se v pražské metropoli zřejmě nesetká s tak vřelým přivítáním, jakého se mu dostalo loni na podzim v Londýně, kdy ho královna Alžběta II. provezla centrem města v pozlaceném kočáře za přihlížení nadšeného davu. Ovšem i v něm se našli lidé s protestními plakáty.
Na různých místech v centru Prahy se plánují hned dvě protesní akce. Na Facebooku pak vznikla skupina s názvem Vítání čínského prezidenta vlajkou Tchaj-wanu a Tibetu. Demonstraci chce provést v den příjezdu čínského státníka, tedy na Velikonoční pondělí. Účast potvrdilo zatím jen několik desítek lidí.
Mezi organizátory je komunální politik Prahy 3 Robert Pecka (TOP 09) nebo známý aktivista Tomasz Peszyński, který na začátku února pořádal během protiuprchlických demonstrací akci na podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).
„Přesný rozsah akcí ještě nemáme naplánovaný. Čekáme, až bude známý program návštěvy. Bude se ale jednat o kombinaci protestního shromáždění i vlajek a případně dalších improvizovaných akcí. Naším cílem je morální upozornění na to, že čínský režim není v pořádku a že když se s ním jedná, tak je třeba myslet i na lidskoprávní otázky,“ řekl serveru Peszyński.
Bursík vytáhne plakát s Havlem a dalajlamou
Protestní akci již avizoval také exministr životního prostředí Martin Bursík (LES). Oprášit chce pro tento účel banner s Václavem Havlem a dalajlamou, který už dříve visel poblíž Poslanecké sněmovny a poté na Havlově domě.
„V současné době jednáme o několika místech, kde by mohl viset. Jedna z lokalit je Evropská, další jsou v centru. Samostatné shromáždění neplánujeme, chceme se připojit k jednomu z protestů, které organizují občané na Facebooku,“ řekl serveru mluvčí neparlamentní Liberálně ekologické strany Tomáš Pikola.
Plánují se ale i shromáždění na podporu Číny. Srazy až dvou stovek příznivců čínské delegace organizuje Česko-čínská obchodní komora od Bílé soboty na řadě míst v Praze, mezi nimi například před čínskou ambasádou, na Hradčanském náměstí nebo u „koně“ na Václavském náměstí.
Česko představuje jedinou zastávku Si Ťin-pchinga v Evropě, poté bude pokračovat do Spojených států. Zeman svůj čínský protějšek pozval do Prahy během své návštěvy Číny loni na podzim, podepíše s ním dohodu o strategickém partnerství.
‚Byznys a lidská práva nemusí být v rozporu‘
Návštěvu čínského státníka provází také kritika lidskoprávních organizací. „Je všeobecně známo, že základní lidská práva jako například svoboda slova, svoboda shromažďování či právo na spravedlivý soudní proces jsou v Číně notoricky porušována. Ve vězení je stále držitel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po a s ním mnoho dalších disidentů,“ uvedla deníku ECHO24.cz Sylva Horáková, zástupkyně ředitele Centra pro lidská práva a demokracii.
„Většina českých politických představitelů bohužel tyto skutečnosti přehlíží a při jednání s Čínou upřednostňují pouze obchodní témata. Byznys a lidská práva nemusí být přitom nutně v rozporu. Čeští politici by měli využít návštěvy čínského prezidenta a poukázat na případy porušování lidských práv v Číně,“ doplnila Horáková.
Amnesty International už minulý týden uspořádala akci na podporu Tibetu před čínskou ambasádou. Petici proti porušování lidských práv v zemi podepsaly na místě přes dvě stovky lidí, dokument teď koluje online. Před příjezdem čínského státníka plánuje organizace petici poslat na Hrad.