Bitva o Mosul graduje. Ztratí Islámský stát další baštu?

'VOJÁCI JSOU RYCHLEJŠÍ NEŽ SE ČEKALO'

Bitva o Mosul graduje. Ztratí Islámský stát další baštu?AKTUALIZOVÁNO
Foto: Ilustrační foto: Islámský stát
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Irácké jednotky postupují k Mosulu rychleji, než se předpokládalo, uvedl premiér Hajdar Abádí. Ofenziva, na které se podílejí irácké i kurdské síly, podle něj ukazuje, že Irák je jednotný v boji, jehož cílem je porazit takzvaný Islámský stát (IS). Americké ministerstvo obrany pak večer oznámilo, že při explozi přišel v Iráku o život jeden americký voják. Stal se tak první americkou obětí v severním Iráku. Na síti se mezitím začaly šířit snímky, na nichž se islamisté snaží z města uprchnout v přestrojení za ženy.

„Síly postupují k městu mnohem rychleji, než jsme si mysleli, a mnohem rychleji, než bylo v plánu této operace,“ řekl Abádí prostřednictvím videokonference francouzským představitelům, kteří v Paříži debatují o budoucnosti Mosulu.

Do bojů v okolí Mosulu se ve čtvrtek brzy ráno zapojily i irácké speciální jednotky. Islamisté se jejich postup snaží zastavit mimo jiné sebevražednými atentáty. Jen během čtvrtka jednotky při svém postupu na město Bartalla východně od Mosulu, které je ovládáno islamisty, odhalily nejméně čtyři bomby umístěné v automobilech. Jedna z výbušnin explodovala poté, co automobil zasáhla střela z tanku. Zda byl při incidentu někdo zabit či zraněn, nebylo známo.

Pentagon v úterý oznámil, že poblíž mosulské fronty je více než 100 amerických vojáků. Působí hlavně jako poradci a podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise jsou za bojovými liniemi. Jinde na iráckých základnách působí přes 4000 Američanů. Většina z nich jsou instruktoři, mnozí také vyhodnocují tajné informace a zajišťují logistickou pomoc. Pentagon dnes oznámil první oběť, vojáka však nejmenoval a neuvedl ani, z jaké byl jednotky.

Islamisté v ženských šatech a hnutí odporu

Na síti se během bitvy začaly šířit snímky, které údajně zachycují islamisty prchající z města v přestrojení za ženy. Bojovníci Islámského státu se tak podle britského deníku The Sun snažili vmísit mezi manželky islamistů, kterým šéf samozvaného chalífátu Bagdádí nařídil z obléhaného města uprchnout.

Britský deník The Guardian pro změnu zveřejnil zprávu, podle níž v obléhaném městě působí hnutí odporu, které je připraveno povstat, jakmile se k němu přiblíží irácké a kurdské síly. Odbojové skupiny jsou podle deníku připraveny spustit sérii koordinovaných útoků a navázat na sebe část islamistických jednotek.

Schůzku ve francouzské metropoli, na níž vystoupil i premiér Abádí, zahájil prezident François Hollande. Upozornil mimo jiné na existenci důkazů, že islamističtí bojovníci z iráckého města prchají do bašty IS v syrském městě Rakka. V této souvislosti zdůraznil, že je potřeba udělat vše pro to, aby k tomu nedocházelo.

Abádí ve svém projevu také slíbil, že bude chránit civilisty a respektovat lidská práva různorodé populace, která v oblasti žije. Jak uvedl, vláda „poskytuje podporu vnitřním uprchlíkům“ a otevírá humanitární koridory, kterými mohou lidé z Mosulu utíkat. „Nedovolíme žádné porušování lidských práv,“ dodal irácký premiér. Zdůraznil, že bitvu vede Irák a nejde o zahraniční invazi. Boje nicméně ze vzduchu podporují letouny mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.

Udrží Bagdád armádu na uzdě?

Otázkou nicméně zůstává, jaká situace na osvobozených územích nastane po případném vypuzení islamistů. V minulosti se totiž několikrát stalo (například po osvobození Tikrítu), že šíitští bojovníci irácké armády (a zejména šíitských polovojenských milicí, jež Iráčany podporují) začali perzekvovat místní sunnitské obyvatelstvo.

Čtěte také: Dobytý Tikrít. Běsnění IS vystřídalo řádění šiítů

Podobné incidenty přitom mohou narušit průběh operace proti islámskému státu, neboť utlačované obyvatelstvo by se mohlo přidat spíše na stranu sunnitského Islámského státu než šíitské vlády v Bagdádu.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že od začátku bojů o Mosul, tedy od pondělí, bylo nuceno opustit svůj domov už 5640 lidí. Nejvíce jich uprchlo za poslední den.

Boje o Mosul ve čtvrtek vstoupily do čtvrtého dne, účastní se jich irácké bezpečnostní síly a kurdští pešmergové. Ve městě je kolem 1,5 milionu lidí a odhaduje se, že IS tam má možná 5000 až 6000 svých bojovníků. Očekává se, že operace bude trvat týdny, možná i měsíce.

Čtěte také: Z Mosulu již uprchlo na 900 lidí. Islamisté z obyvatel dělají živé štíty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články