Dobytý Tikrít. Běsnění IS vystřídalo řádění šiítů
Pomsta nebo snaha podkopat vládu?
Téměř všechny šiítské polovojenské jednotky kvůli stížnostem místních lidí v sobotu opustily osvobozený Tikrít. Jejich stažení má velký význam nejen pro obyvatele tohoto sunnitského města, ale pro celý Irák – rabování šiítských milicionářů mohlo minoritní irácké sunnity vehnat do náruče Islámského státu (IS).
Agentura Reuters s odvoláním na irácké činitele v sobotu informovala, že prakticky všechny šiítské polovojenské jednotky byly z Tikrítu staženy. Stalo se tak potom, co Íránem podporovaní milicionáři v Tikrítu několik dní nezřízeně rabovali a vypálili stovky domů. „Většina milicionářů město opustila,“ potvrdil Ahmad Krajím, jeden z představitelů města.
O jejich stažení rozhodl irácky premiér Hajdar Abádí poté, co se setkal s úředníky z provincie Saladdín, ve které se Tikrít nachází, a dozvěděl se o neutěšené situaci. Krajím jednání s premiérem označil jako „velice pozitivní“. Mluvčí šiítských polovojenských jednotek potvrdil, že 80 % milicionářů Tikrít skutečně opustilo.
Čtěte také: Šíitské polovojenské jednotky rabují v iráckém Tikrítu
Stažení šiítských polovojenských jednotek bylo nezbytné nejen kvůli obyvatelům Tikrítu, ale především kvůli milionům sunnitských Iráčanů, kteří se momentálně nachází na územích ovládaných Islámským státem. Samotné osvobození Tikrítu – i když úspěšné – totiž nesplnilo cíle, které sledovala centrální vláda. Dobytí tohoto města, mimo jiné rodiště Saddáma Husajna, mělo pro vládu v Bagdádu kromě strategického významu i význam ideologický – mohlo dojít k alespoň částečnému smíru mezi sunnity a šiíty.
Agentura Reuters už dříve informovala, že úředníci blízcí iráckému premiérovi Hajdaru Abádíovi (umírněný šiít) popsali Tikrítské tažení jako šanci demonstrovat nezávislost centrální vlády na šiítských, Íránem podporovaných, polovojenských milicích. Místní lidé, převážně sunnité, totiž šiítské milicionáře dlouhodobě nemají v přílišné oblibě a obviňují je z hromadných vražd a vandalství.
Liberated Iraqi city of Tikrit looted as #ISIS militants flee Iraqi army offensive: http://t.co/EAWZowAEA3 pic.twitter.com/JcglGnnTZH
— CNN International (@cnni)
April 5, 2015
Radši Islámský stát než Bagdád
Centrální šiítská vláda si tak mohla zlepšit image v očích minoritních iráckých sunnitů a Íránem podporované polovojenské jednotky z bojů vyloučit. Bohužel se pravidelné jednotky irácké armády v létě minulého roku ukázaly při střetu s islamisty jako nebojeschopné a vládě v Bagdádu tak nezbývalo než se spolehnout na podporu šiítských polovojenských útvarů.
Když ale šiítští milicionáři začali rabovat v Tikrítu, vyvstalo riziko, že legitimní irácká vláda ztratí v očích ostatních iráckých sunnitů (přibližně 35 % obyvatel země) už tak nízkou důvěryhodnost. Vláda se totiž v době rabobování a vypalování stovek domů ukázala jako slabá a neschopná stabilizovat území osvobozená od islamistů.
V sázce tak bylo (a do určité míry stále je) opravdu mnoho – prudký postup Islámského státu v roce 2014 byl možný jen díky podpoře místního sunnitského obyvatelstva, které nebylo spokojené s centrální šiítskou vládou. Když se potom vládním jednotkám několik dní nedařilo udržet Tikrít pod kontrolou a zastavit rabování, hrozilo, že sunnitští obyvatelé severního Iráku usoudí, že je jim lépe pod Islámským státem než pod Bagdádem.
Vláda a milice bojovaly o kontrolu nad městem
Ve snaze tomu předejít premiér Abádí už v pátek vydal prohlášení, ve kterém nařizoval bezpečnostním složkám zatknout každého, kdo poruší zákony. Zároveň jeho mluvčí ujistil Iráčany, že „lidské životy a majetky jsou prioritní, jedno jestli v této operaci nebo v celkovém vojenském úsilí osvobodit zbytek Iráku.“
Byla to zřejmě právě tato hrozba – tedy že sunnitští Iráčané dají přednost Islámskému státu před Bagdádem – co přimělo Abádího odvolat šiítské milicionáře a nastolit ve městě pořádek.
Objevily se i názory, že řádění polovojenských jednotek nebylo samoúčelné a nejednalo se pouze o pomstu za smrt tisíců šiítů, které povraždil Islámský stát. Člen (iráckého) parlamentu Mutašar al-Samarrai k rozsáhlému rabování a zapalování domů řekl: „Věřím, že tohle se děje účelově, má to znehodnotit úspěchy vlády v Tikrítu. Je to souboj mezi milicionáři a vládou o to, kdo bude město kontrolovat,“
Vzhledem k tomu, že se šiítské polovojenské jednotky těší otevřené podpoře ze sousedního Íránu, by jejich rabování (v případě, že skutečně nebylo samoúčelné) mohlo leccos vypovědět o geopolitických zájmech Persie v Iráku a Sýrii.