Náměstek podepsaný pod smlouvou s Kapschem dostal odměnu 765 tisíc
Kontroverzní dodatek smlouvy
Příběh o nestandardním prodloužení smlouvy na výběr mýta s firmou Kapsch má další zápletku. Náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva, který smlouvu podepsal namísto šéfa rezortu Dana Ťoka (ANO), si totiž za loňský rok přišel na odměnách na tři čtvrtě milionu korun. Informaci přinesl server iDnes.cz.
Se zajištěním výběru mýta na českých dálnicích mělo české ministerstvo dopravy dlouhodobý problém. Rezort se vše nakonec rozhodl vyřešit poněkud nestandardně tím, že uzavřel dodatek smlouvy s firmou Kapsch. Té prodloužil kontrakt bez soutěže na další tři roky. Tato operace přitom neměla proběhnout, aniž by svou nabídku mohli podat i další zájemci.
Ministerstvo dopravy na podzim celou věc vyřešilo poněkud kontroverzním plánem. Jednání o celém kontraktu totiž úředníci ministerstva zahájili v neděli, tedy v den, kdy konkurent Kapsche, firma SkyToll, nemohl poštou zaslat svou vlastní nabídku. Ve stejný den pak ministerstvo celou věc uzavřelo prodloužením kontraktu právě se stávající firmou.
Nestandardní jednání rezortu vyvolalo pochyby. Deník Echo24 se tehdy kauze podrobně věnoval. Ministr Ťok svůj postup hájil s tím, že smlouvu uzavřít musel, aby český stát nepřišel o peníze. Česká republika navíc prý riskovala, že provozovatele na výběr mýta nebude mít vůbec. Ministr dopravy však už nezmínil skutečnost, že k celé věci pravděpodobně nemuselo vůbec dojít. Narychlo uzavřený dodatek smlouvy totiž vyústil i z dlouhého váhání Ťokových předchůdců v rezortu, kteří za dohledu ostatních členů vlády nebyli dlouho schopní standardně vysoutěžit nového provozovatele mýta.
Celé prodloužení kontraktu bylo navíc o to podivnější, že pod smlouvou nebyl podepsán přímo ministr dopravy Dan Ťok. Kontrakt podepsal za ministerstvo pouze náměstek Jakub Kopřiva, podle Ťoka na vlastní žádost.
Server iDnes.cz informoval na základě dokumentu, jímž disponuje, o odměnách pro zaměstnance ministerstva dopravy. Náměstek Kopřiva obdržel za loňský rok mimořádné odměny ve výši 265 tisíc, což připouští i služební zákon. Putovalo k němu však i půl milionu korun formou takzvaných cílových odměn. Zároveň s tím se Kopřivovy zvedl plat na 98 502 Kč měsíčně. Za loňský rok si tedy přišel na necelé dva miliony korun.
Společně s Kopřivou byly na ministerstvu vnitra zvýšeny odměny i některým dalším úředníkům. Rezort má však k celé věci jednoduché vysvětlení. Peníze vynaložené navíc pro zaměstnance jsou prý jedinou možností, jak ve státní službě udržet schopné lidi. Nemalé finance navíc ministerstvo údajně ušetřilo na výdajích za několik desítek neobsazených pracovních míst.