První rok ve vězení. Odsouzený novinář píše z Káhiry

Dopis z vězení

První rok ve vězení. Odsouzený novinář píše z KáhiryNOVÉ
Peter Greste Foto: Twitter / Johny Hallam
5
Svět
Echo24
Sdílet:

29. prosince uplyne přesně rok od okamžiku, kdy byl v Káhiře zatčen australský novinář Peter Greste. Ten později spolu se svými kolegy stanul před egyptským soudem a byl souzen za šíření lživých informací, manipulaci s nimi a také podporu teroristické organizace Muslimské bratrstvo. Z vězení, kam byl Greste nakonec poslán na sedm let, nyní světu poslal silný a inspirativní dopis.

Peter Greste, jeho egyptsko-kanadský kolega Mohamed Fahmy a egyptský producent Baher Mohamed, tři novináři pracující pro televizi Al-Džazíra, byli součástí velkého soudního procesu. V červnu, půl roku po zatčení, odsoudil soud Australana s Fahmym k 7 letům vězení a Bahera Mohameda dokonce k deseti. 

Svět se proti vykonstruovanému procesu, v němž nebyli k dispozici žádné věrohodné důkazy, snažil zakročit. Svou podporu odsouzeným novinářům vyjádřil americký prezident Barack Obama, australský premiér Tony Abott nebo generální tajemník NATO Pan Ki-mun. Ani tito vlivní muž však v případu nedosáhli žádného pokroku. K úspěchu prozatím nevedly ani různé petice či protesty. 

Sami odsouzení novináři však neztrácí naději, vychází najevo z dopisu australského novináře, který napsal v káhirském vězení. Greste je podle svých slov hrdý a současně cítí sílu díky tomu, čeho dosud se svými kolegy dosáhl, píše The Huffington Post.

Greste vyjádřil potěšení z toho, jakou pozornost přivedl jejich případ k tématu celosvětové svobodné žurnalistiky a ke klíčové roli, jakou hraje ve skutečně demokratické společnosti. ,,Filozof a spisovat Albert Camus měl naprostou pravdu, když řekl, že noviny mohou být samozřejmě dobré i špatné, ovšem bez svobody mohou být jen špatné. Proto je náš případ tak důležitý. A ne jen pro Egypt. Ten ohlas, který jsme vyvolali, posílá politikům do celého světa jasný a jednoznačný vzkaz: svobodný tisk je nedílnou součástí svobodné společnosti,“ píše v dopise Australan. 

Tohoto ohlasu se podařilo dosáhnout i za pomoci sociálních médií, kterým proto patří Grestův vděk. ,,Pomáhají nám bojovat za nejzákladnější právo: právo vědět,“ uvádí Greste a pokračuje: ,,Měníme něco základního. Vytváříme, a tím 'my' myslím všechny lidi zapojené do tohoto boje za spravedlnost, včetně nás tří, našich rodin, a vás, našich podporovatelů, obrovské globální povědomí nejen o našem případu, ale o mnohem komplexnějším a důležitějším tématu svobody tisku, pronásledování novinářů a spravedlnosti v Egyptě.“ 

Na závěr dopisu vyjádřil Peter Greste optimismus a to i navzdory neukončenému boji za svobodu a spravedlnost. ,,Tento boj jsme ještě nevyhráli, pořád jsme za mřížemi, ale náš případ se stal zcela a jednoznačně jasný. A z toho důvodu to jsou velmi dobré Vánoce," píše Greste.

Čtěte také: Monstrproces s novináři Al-Džazíry: mají strávit až 10 let ve vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz