Monstrproces s novináři Al-Džazíry: mají strávit až 10 let ve vězení

Egyptská odplata Kataru?

Monstrproces s novináři Al-Džazíry: mají strávit až 10 let ve vězeníNOVÉ
Australan Peter Greste byl odsouzen na 7 let Foto: Reprofoto
1
Svět
Michaela Cápová
Sdílet:

V egyptské Káhiře dnes došlo k vynesení rozsudků v kauze s novináři, kteří byli obviněni ze šíření lživých informací a podpory Muslimského bratrstva. Australský korespondent Peter Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Báhir Muhammad byli shledáni vinnými a byly jim vyměřeny sedmileté tresty. Muži pracují pro televizní stanici Al-Džazíra a obvinění odmítají, uvádí BBC.

V případu bylo souzeno celkem 20 lidí, z nichž devět je zaměstnanci Al-Džazíry. Soudu se osobně zúčastnili jenom tři výše jmenovaní novináři, zbylí byli souzeni v nepřítomnosti a dostali po deseti letech vězení.

Pochybné důkazy

Egyptský prokurátor původně požadoval trest mezi 15 a 25 lety vězení s tím, že novináři manipulovali s materiály vysílanými z Egypta s úmyslem, aby jejich reportáže vyvolaly dojem občanské války a vyznívaly ve prospěch Muslimského bratrstva. Žurnalisté prý také pracovali bez licence.

Korespondent BBC Christian Fraser, který byl procesu přítomen, však uvedl, že „předložené důkazy nijak nepodpořily závažná obvinění“. Soudci byly podle jeho slov předloženy fotografie z rodinné dovolené australského novináře, zpráva televize Sky Arabia o týrání koní a video z jakési tiskové konference v Nairobi.

Tři muži byli zatčeni 29. prosince loňského roku během policejního zátahu na káhirský hotel. Zásah byl součástí postupu egyptské armády proti Muslimskému bratrstvu, které je nyní v Egyptě řazeno na seznam teroristických organizací. Dříve však bylo Bratrstvo politickou oporou svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

Al-Džazíra jakožto sponzor Muslimského bratrstva

Případ si vysloužil bouřlivé mezinárodní ohlasy upozorňující na zpolitizování procesu. Amnesty International označila soudní proces za „mstivé pronásledování novinářů, kteří jen dělají svou práci“. Mezinárodní hnutí monitorující porušování lidských práv dále uvedlo, že „tito novináři jsou pouhými figurkami v konfliktu egyptských úředních činitelů s Katarem“.

Al-Džazíra je totiž arabskou televizní stanicí se sídlem v Kataru. Katar Muslimské bratrstvo podporuje, je pokládán za jejího hlavního sponzora, čímž se logicky stal trnem v oku egyptské vládě. Televize tyto domněnky odmítá a stojí si za tím, že je její zpravodajství objektivní.

Do procesu vstoupil Kerry i Abbott

Do případu se před vynesením rozsudku vložil také australský premiér Tony Abbott. Snažil se využít svého postavení a apeloval na egyptského prezidenta Abdula Fattah al-Sisiho, aby australského novináře propustil. Abbott zdůraznil, že australský novinář Peter Greste by Muslimské bratrstvo nepodporoval a že o této organizaci pouze podával zprávy.

Australský premiér také zdůraznil roli médií: ,,V dlouhodobém horizontu jsou svobodná a dynamická média dobrá nejen pro demokracii, ale i pro bezpečnost a stabilitu státu.“

Rovněž americký ministr zahraničí John Kerry se během své nedávné návštěvy Káhiry nechal slyšet, že s egyptskými představiteli mluvil o „zásadní roli dynamické společnosti, svobodném tisku, respektování zákonů a řádných demokratických procesech“.

Čtěte také: Vůdce Muslimského bratrstva byl odsouzen k smrti. Podruhé

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz