Pálení koránu není trestný čin, rozhodla policie v případě Konvičky
DOZVUKY SVÉRÁZNÉHO HAPPENINGU
Když Martin Konvička začátkem července pálil stránky koránu před brněnskou mešitou, nedopustil se žádného trestného činu. Tak zní závěr policie, která se případem zabývala poté, co na Konvičku kvůli incidentu přišlo trestní oznámení od brněnského radního Svatopluka Bartíka.
Informaci o rozhodnutí policie sdělil České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Ivo Hahn. „V úvahu připadal trestný čin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a případně i trestný čin výtržnictví,“ uvedl pro ČT. Dodal, že po vyhodnocení důkazů však policie došla k závěru, že Konvička žádný z těchto činů nespáchal a tím prověřování celé věci ukončila.
K pálení jednotlivých stránek koránu došlo začátkem července během happeningu Iniciativy Martina Konvičky, který se konal před brněnskou mešitou. Lídr protiislámského hnutí Konvička tehdy spolu s dalšími účastníky akce podpálil několik stránek posvátné knihy, které následně vhodili do připraveného kbelíku.
‚Konvičkovci překročili meze‘
O několik dní později přišlo na odpůrce islámu trestní oznámení, které podal brněnský radní Svatopluk Bartík (Žít Brno). „Trestní oznámení jsem podal dle paragrafu 355 trestního zákoníku (Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob – pozn. red.) za spálení pro muslimy posvátné knihy – koránu. A to v kontextu řečí o tom, že naše kultura je hodnotnější než islámská pronášených na provokativním shromáždění před mešitou. Myslím, že tím Konvička a spol. překročili meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry. Nicméně je věcí orgánů činných v trestním řízení, jak se s podnětem vyrovnají, já nejsem soudce,“ uvedl tehdy Bartík pro server Echo24.cz.
Čtěte také: ‚Překročili meze.‘ Za pálení koránu přišlo na odpůrce islámu trestní oznámení
Samotný Konvička se nyní nechal slyšet, že rozhodnutí policie vítá. „Je to strašně důležité rozhodnutí. Ukazuje totiž, že v ČR pořád platí zákony civilizované země, a ne šaría. Že za symbolické spálení blbé knížky nesmí a nebude nikdo popotahován. Že pořád jsme svobodný národ ve svobodné zemi,“ napsal na Facebook.
Incidentem se v červenci začala zabývat i radnice městské části Brno-Střed, která věc dala do přestupkového řízení. Redakce serveru Echo24.cz v úterý kontaktovala radnici s dotazem, jak řízení dopadlo, zatím však nepřišla žádná odpověď.
Pivo, guláš a polonahé ženy
Provokativní happening antiislamistů nazvaný Ramadán po Česku se konal u příležitosti konce muslimského svátku ramadánu. Před mešitou se původně mělo grilovat a prodávat vepřové maso, které muslimové nejedí, a také pít alkohol, který mají muslimové zakázaný. Radnice to však zakázala. Účastníci nakonec zákaz obešli tím, že si dali pivo jako přípitek k vernisáži, která byla součástí akce. Lidem pak namísto prodeje rozdávali guláš, což bylo také povoleno.
Před mešitou rovněž proběhla přehlídka několika dívek ve spodním prádle nebo v plavkách. Tuto přehlídku však podle ČTK předčasně ukončil tajemník Petr Štika. Přehlídka spoře oděných dívek podle něj mohla být nevhodná, protože muslimské ženy chodí zahalené.
Brněnská mešita vznikla v Česku jako první modlitebna svého druhu v roce 1998. V Brně žije odhadem asi tisíc muslimů.