Za Parkanovou nikdo pykat nebude?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Od rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Igora Stříže nepodat dovolání proti rozhodnutí soudu, který v případu Casa osvobodil bývalou ministryni spravedlnosti Vlastu Parkanovou a jejího sekčního šéfa Jiřího Staňka, uplynuly čtyři dny. Divné je, že za toto naprosto zpackané vyšetřování a posléze uměle protahovaný proces nikdo nenese zodpovědnost. Odpověď je zčásti daná tím, že mířit by se muselo vysoko.
Připomeňme, že Parkanovou a Staňka za nákup španělských dopravních letadel Casa pro českou armádu začal v roce 2011 (!) trestně stíhat plukovník Jiří Mazánek. Na stíhání dohlížel Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Nechci se nikterak zastávat rozhodnutí, jímž v roce 2009 ministerstvo – spíš než Parkanová její náměstek Martin Barták – pořídilo casy, už kdyby jen pro tu okolnost, že o nákupu rozhodovala (Topolánkova) vláda v demisi. Nicméně vyčítat Parkanové a Staňkovi, že nakoupili draho proto, že si schválně nenechali vypracovat posudek o ceně obvyklé, jak to učinil plukovník Mazánek, byl od začátku nesmysl.
V zákoně existuje pro potřeby armády nebo tajných služeb výjimka, která umožňuje veřejnou soutěž nevypsat. Bez tendru může stát nakupovat strategickou techniku, tedy především výzbroj, která je specifická a „úzkoprofilová“ tak, že není tolik prodávajících, aby se vytvořila konkurence a s ní tzv. relevantní trh. Mazánek si přesto zadal posudek na neexistenci posudku, ujala se ho a škody způsobené Parkanovou státu vyčíslila firma American Appraisal, jejíž globální sound v českém případě trochu kazí minulost zpracovatele u StB. Soudkyně z Prahy 6 později celý posudek od American Appraisal smetla ze stolu pro jeho chabou úroveň.
To se stalo v říjnu 2020. Parkanové do té doby hrozilo nejprve dvanáct, později už jen deset let vězení. Státní zástupce Kořán se nevzdával a dál pro Parkanovou žádal aspoň dvouletou podmínku a dvoumilionovou pokutu, pro Staňka dál pět let natvrdo s pětimilionovou pokutou. To skončilo v říjnu 2021 a minulý týden bylo zproštění potvrzeno z nejvyššího místa. Je proti elementárnímu citu pro spravedlnost, aby tím celá sága skončila.
Původce toho martyria a, pokud soudci nejsou úplně vedle, naprostý diletant Jiří Mazánek je dnes ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu. Do funkce přišel v roce 2018, v době vrcholícího babišismu, avšak je také dítětem předcházející Velké protikorupční revoluce, která do babišismu vyústila. Z doby, kdy byla Parkanová největší ryba v jeho portfoliu, nese titul Policista roku 2013 (cenu udělují policejní prezident s ministrem vnitra, jímž byl v roce 2014 Milan Chovanec).
A pak je tu státní zastupitelstvo, nejen státní zástupce Kořán, ale i jeho nadřízená Lenka Bradáčová. Ještě loni v říjnu, kdy městský soud zbavil Parkanovou hrozby podmíněného trestu, se Bradáčová pokusila martyrium její a Staňkovo protáhnout žádostí nejvyššímu státnímu zástupci, aby proti nálezu soudu podal „mimořádný opravný prostředek“. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jí nevyhověl, o to víc teď vypadá její podnět z října jako neschopnost přiznat chybu, pokus oddálit neodvratné.
Vyvodí nová vláda, přesněji řečeno odpovědní ministři Vít Rakušan a Pavel Blažek, z tohoto skandálního případu nějaké důsledky? Nebo se ukáže, tak jako předtím v kontinuitě týmu pro boj s covidem nebo v energetické politice, že je to vláda establishmentu bez osoby Andrej Babiš?
ZÚČTOVÁNÍ S BOLSONAREM
PROTEST BEZPEČNOSTNÍCH SBORŮ