Dohoda o íránském jaderném programu se zablokovala

Írán a atom

Dohoda o íránském jaderném programu se zablokovalaAKTUALIZUJEME 1
Svět
Sdílet:

V Lausanne se dnes sešli ministři zahraničí USA a Íránu John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf a snaží se odblokovat jednání o íránském jaderném programu. Rozhovory měly ve Švýcarsku skončit o úterní půlnoci, ale podle britského tisku navrhovanou dohodu z Teheránu odmítl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Kerry a Zaríf spolu jednali v minulých dnech mnohokrát a dnes se sešli jenom sami dva, aby našli kompromisní znění pro rámcové ujednání, která má Íránu přinést ukončení sankcí za zpomalení jaderného programu. Podle diplomatů brání uzavření dohody shoda v důležitých otázkách.

K vyjednávačům se v pondělí připojili ministři zahraničí šesti vyjednávacích zemí, což vyvolávalo dojem, že se k dohodě schyluje. Od úterka ale tři z ministrů odjeli.

Podle The Times je za krachem Chameneí, který zamítl požadavek, aby Írán ustoupil v klíčových bodech. Jde především o režim zrušení sankcí. Íránští vyjednávači prý v úterý Chameního informovali, že vyjednávači nejsou ochotni přijmout jeho podmínku, aby by byly sankce zrušeny okamžitě, a tak Chameneí ustoupit odmítl. Západ nabízí postupné rušení sankcí vázané na to, jak bude Írán dojednané podmínky plnit.

Čtěte také: ‚V tom se nedá pracovat.‘ Íránský novinář zběhl při jednání o jádru

„Vyjednávači do Teheránu předali návrh dohody založené na dohodnutém harmonogramu rušení sankcí. Nejvyšší vůdce to zásadně odmítl a řekl, že přijatelné je jedině okamžité zrušení všech sankcí,“ sdělil zdroj britského listu. Chameneí prý počítá s tím, že americký prezident Barack Obama, jemuž jde o uzavření dohody před ukončením jeho druhého mandátu, ustoupí jako první.

Jako první z Lausanne už v úterý odjel francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který ale řekl, že je ochoten vrátit se, bude-li to užitečné. Dnes odjel i ruský ministr Sergej Lavrov, který v úterý tvrdil, že se podařilo dohodnout se na klíčových bodech. Dnešních prodloužených jednání se už neúčastní ani čínský ministr Wang I.

Šéf britské diplomacie Philip Hammond řekl, že „existuje široká dohoda, ale že je třeba dopracovat klíčové otázky“. Německá delegace oznámila, že se zatím nedohodlo nic, ale bude-li dobrá vůle na všech stranách, je prý dohoda možná. Z Jeruzaléma jednání kritizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když doporučil, aby se začalo pracovat na „lepší“ dohodě.

The Times upozorňuje, že jednání mohou zmařit tvrdá křídla americké a íránské politiky. Proti dohodě jsou totiž také američtí republikáni. Předseda Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner, který je dnes v Jeruzalémě, pohrozil, že i když bude dohoda vyjednána, může Kongres nařídit obnovu sankcí, nebudou-li Íránci ujednání plnit. Podobné výroky vyjednávačům v Lausanne práci neusnadňují.

Číňan Wang I proto vyzval delegace, aby „v této konečné fázi sblížily své pozice a vložily do jednání větší politickou energii“.    Ozvěnou názoru konzervativců v Teheránu je dnešní prohlášení íránského vyjednávače a Zarífova náměstka Abbáse Arákčího. Řekl sice, že by se do dnešního večera mohlo podařit jednání ukončit, ale také toto: „Trváme na zachování programu vývoje pokročilých centrifug a na okamžitém zrušení sankcí týkajících se ropy, financí a bank, o ostatních sankcích jsme ochotni jednat.“ 

Čtěte také: Stát z nás dělá jen rodící mašiny, stěžují si Íránky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články