Jacques Chirac zemřel, ale jen podle bývalé ministryně Boutinové

Hospitalizace bývalého prezidenta

Jacques Chirac zemřel, ale jen podle bývalé ministryně BoutinovéNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bývalá francouzská ministryně pro místní rozvoj Christine Boutinová ve středu na svém Twitteru uvedla, že někdejší prezident Jacques René Chirac zemřel. Rodina informaci však zásadně popřela a řekla, že Chirac stále žije. Bývalý nejvyšší představitel Francie byl v neděli v Paříži hospitalizován se zápalem plic. Třiaosmdesátiletý konzervativní politik má podle lékařů v nemocnici zůstat několik dní.

„Chirac zemřel,“ napsala na Twitteru Christine Boutinová.

„V jaké době to žijeme, když jsme nuceni připomínat základní principy úcty a lidskosti,“ řekl pro agenturu AFP zeť bývalého prezidenta Frederic Salat-Baroux s tím, že Jacques Chirac žije a rodina prosí veřejnost o respektování jeho klidu.

Uživatelé Twitteru nyní celou situaci i bývalou ministryni zesměšňují například založením falešného účtu Jacquese Chiraca a píší o smrti ministryně.

Osobnost francouzské pravice

Nejvyšší představitel Francie v letech 1995 až 2007 byl v neděli ráno odvezen do nemocnice Pitié-Salpêtrière krátce po návratu z Maroka, kde s příbuznými trávil dovolenou, upřesnil Chirakův zeť Frédéric Salat-Baroux.

Exprezident byl při vědomí, uvedla AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký Chirakovi. Politik má zdravotní potíže od roku 2005, dokdy se naopak desítky let říkalo, že má „železné zdraví“.

Dva roky před ukončením druhého mandátu postihla Chiraka mozková mrtvice. Od té doby je zjevně silně oslabený a byl několikrát hospitalizován, především v roce 2015, kdy pro celkovou únavu strávil v nemocnici dva týdny. Také jím otřásla smrt jedné z dcer, která léta trpěla anorexií.

Chirac patří k hlavním osobnostem francouzské pravice, která se hlásí k odkazu někdejšího prezidenta Charlese de Gaulla. Stal se oblíbený napříč politickým spektrem především jako starosta Paříže, v jejímž čele působil rekordně dlouho, od roku 1977 do roku 1995. Byl také dvakrát premiérem.

Z působení Chiraka v čele Francie si analytici a komentáře hlavně připomínají, že v roce 2003 odmítl francouzskou účast ve vojenské intervenci v Iráku, kterou vyhlásil tehdejší americký prezident George Bush mladší. Je oceňován také za to, že jako první prezident uznal odpovědnost francouzského státu za masovou deportaci Židů za druhé světové války.

Čtěte více: Sarkozy odstoupil z čela Republikánů. Vrhá se do prezidentské kampaně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články