Rumunská vláda zrušila sporné nařízení, demonstrace ale pokračují
Rumunský dekret o korupci
Rumunská vláda na dnešním mimořádném zasedání zrušila nařízení, kterým chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Oznámila to televize Digi24. Kabinet kvůli tomuto záměru v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti i v dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a desetitisíce lidí dál v ulicích požadují demisi vlády.
Vláda Sorina Grindeanua nyní hodlá zveřejnit dokumentaci o diskuzi, která přijetí kontroverzního nařízení z 31. ledna předcházela. Grindeanu v sobotu prohlásil, že nařízení nebylo špatné, ale že se ho nepodařilo občanům dostatečně vysvětlit. Představa kabinetu, že úřady nebudou stíhat řadu korupčních skutků, vyvolala odmítavé reakce i v rámci Evropské unie.
Kabinet dnes schválil memorandum o odtajnění stenografického záznamu o jednání vlády 18. května loňského roku a 31. ledna letošního roku, při kterých se o trestněprávních změnách jednalo. Grindeanu dal zároveň pokyn ministru spravedlnosti Florinu Iordacheovi, aby připravil hodnocení činnosti svého resortu. Premiér už dříve dal najevo, že právě Iordache má na svědomí špatnou komunikaci s veřejností v celé záležitosti.
Proti vládnímu nařízení poslední týden po celém Rumunsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Účastníci protestních akcí vyjadřovali nespokojenost s tím, že aktéři korupčního jednání mají být nepotrestáni, a projevovali obavu, že na svobodu se v některých případech dostanou již usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů.
Grindeanuova vláda sice dnes nařízení přijaté ve zrychleném řízení zrušila, už v sobotu ale premiér uvedl, že kabinet vypracuje nový návrh zákona, který tentokrát předloží k posouzení parlamentu. V zákonodárném sboru má přitom vláda pohodlnou většinu.
V Bukurešti a v dalších rumunských měst se i dnes sešly desetitisíce demonstrantů. Do metropole přijela protestovat řada lidí z venkova, uvedla agentura DPA. Podle večerní informace serveru televize Digi24 na Vítězné náměstí, kde je i sídlo rumunské vlády, dorazilo přes 200.000 demonstrantů.
Menší demonstrace na podporu protestujících v Rumunsku se dnes konaly i před rumunskými ambasádami v sousedním Bulharsku a Moldavsku.
K odpůrcům nařízení se přidal prezident Klaus Iohannis, který již 2. února ve věci podal stížnost k ústavnímu soudu. Před jeho sídlem se dnes konala jedna z menších demonstrací podporovatelů současné vlády, které se zúčastnilo několik stovek lidí.
Dnes odvolaný dekret vláda původně schválila ve zrychleném řízení, které nevyžaduje souhlas parlamentu. Měl zbavit trestnosti některé dosavadní trestné činy, včetně případů zneužití úřadu s finanční škodou menší než 200.000 lei (1,2 milionu Kč). Vláda, která mimo jiné argumentovala potřebou reagovat na situaci v přeplněných věznicích, zároveň přijala návrh zákona, který umožňoval upustit od výkonu trestu vězení u některých dalších trestných činů. S tímto opatřením by ale musel vyslovit souhlas zákonodárný sbor.