Nejvyšší soud rozhodl o Janouškovi, rozsudek tají
Janouškova nehoda
Nejvyšší soud (NS) už rozhodl v kauze lobbisty Romana Janouška, zatím však nezveřejnil výsledek. Nejprve jej prý musí znát účastníci řízení. Janoušek si má odpykat 4,5 roku ve vězení za to, že v Praze srazil autem ženu. Dovolání podal jak lobbistův advokát, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Janoušek je stále v brněnské věznici.
Podle databáze InfoSoud rozhodl NS 14. července. Podle nových pravidel komunikace ale zatím nezveřejnil ani stručnou informaci o výsledku. Ředitel kanceláře předsedy NS Aleš Pavel nechtěl rozhodnutí komentovat, dokud jej neobdrží účastníci řízení.
V podobných případech NS nejprve pošle rozhodnutí k soudu prvního stupně, což je v tomto případě Městský soud v Praze, který pak doručuje účastníkům řízení. Městský soudu ale podle mluvčí Markéty Puci zatím rozhodnutí neobdržel.
„Nejvyšší soud rozsudek v případu nezveřejňuje,“ uvedl ředitel kanceláře předsedy NS Aleš Pavel pro ECHO24.cz. „Bude znám až po doručení rozsudku aktérům případu soudem nižší instance, což může být v řádu týdnů,“ dodal Pavel.
Janouškův právní zástupce Vít Široký serveru ECHO24.cz řekl, že zatím neví jak soud rozhodl. „Opravdu nevím, ani netuším, kdy bych se to mohl dozvědět,“ řekl advokát na přímý dotaz serveru.
„V současnosti zjišťujeme, zda soud skutečně rozhodl a zda to bylo v prospěch či neprospěch Janouškova dovolání,“ řekl pro ECHO24.cz na dotaz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Potvrdil tak slova advokáta Širokého, kdy není podle něj jisté, za jak dlouho dojde ke zveřejnění rozsudku.
Bezmála milionové odškodné
K dnešku Janoušek stále v zůstává ve věznici v Brně, potvrdila ČTK mluvčí věznice Dana Krejčířová. Opilý lobbista podle pravomocného verdiktu porazil v březnu 2012 v pražské Michli řidičku vietnamské národnosti. Předtím naboural do jejího auta a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900.000 korun.
Janoušek, kterému policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu, se hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.
Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měl Nejvyšší soud zvážit, zda justice zvolila přiléhavou právní kvalifikaci. Žalobci byli totiž přesvědčeni o tom, že se muž pokusil o vraždu.
Argumentace Janouškova vlastního dovolání není známá. Lobbista před časem požádal pro přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů. Krajský soud v Brně mu nevyhověl. Janoušek podal stížnost, ale nakonec ji stáhl. Chtěl, aby NS mohl co nejdříve rozhodnout o jeho dovolání.