Nové památky na seznamu UNESCO. Rozhoduje i politika
Seznam světového kulturního dědictví je nově o dvě položky širší. Přibyla na něj irácká citadela v Irbilu a staré město v saúdskoarabské Džiddě. Rozhodlo o tom sobotní zasedání UNESCO. Na seznam ohrožených památek zase přibyla palestinská vesnice Battir na západním břehu Jordánu. Rozhodnutí mohou být politicky motivovaná.
Kurdistánský Irbil slouží jako útočiště lidem prchajícím z bojových zón v Iráku a Sýrii. Battir, který se nachází v blízkosti Betléma, je zase unikátní svým systémem zavlažování terasovitých polí, který slouží tamním obyvatelům přes dva tisíce let. Ze dvou třetin je palestinský, jedna třetina patří Izraeli. A právě Izrael začal stavět kolem Západního břehu bezpečnostní bariéru, která by mohla tento unikátní systém zničit. Zápis polí na seznam UNESCO by tak mohl jejich demolici pomoci zabránit.
Citadela v Irbilu zapsání na seznam také jistě uvítá, velká část města se totiž nachází v katastrofickém stavu a nikdo se jí prozatím nesnažil pomoct. Impozantní stavbu lemují fasády domů z 19. století poskládaných v těsné blízkosti, což z dáli dělá dojem opevnění.
Kromě kulturních památek, nově seznam obsahuje i ty industriální. Jde o výrobnu hedvábí v japonské Tomioce z konce 19. století nebo jednu z ikon moderní architektury, továrnu Van Nelle v nizozemském Rotterdamu.
Jednání UNESCO ve městě Dauhá potrvá do 25. června, letos se rozhoduje o čtyřech desítkách návrhů na zápis na seznam přírodního či kulturního dědictví organizace. Mezi uchazeči se nachází turecký Pergamon, Bělověžský prales nebo ruský Bolgar.