Mučení při výslechu? Většina Američanů s tím nemá problém
Lidská práva v USA
Téměř dvě třetiny Američanů by připustily použití mučení jako výslechové metody u podezřelých z terorismu. Vyplynulo to z volebního dotazníku agentury Reuters.
Průzkum agentury Reuters byl zaměřen na veřejné mínění o terorismu a kam až by měl boj proti němu zajít. Většina dotázaných z řad americké veřejnosti se vyslovila pro mučení. Dotaz zněl, zda by použití mučení bylo oprávněné pro získání informací o teroristických aktivitách od podezřelých osob.
Zhruba čtvrtina z celkového počtu dotázaných byla pro častější užití těchto metod. Dalších 38 % by takový postup schválilo jen výjimečně. 15 % dotázaných odmítlo jakoukoliv formu mučení. Komentář Reuters zároveň upozornil, že v různých průzkumech z předešlých let odpověděla na stejný dotaz kladně zhruba polovina respondentů.
Průzkum z roku 2014, který provedla nezisková organizace Amnesty International, uvedl, že ve Spojených státech souhlasí s použitím mučení 45 % Američanů. Pro srovnání, s mučením ve stejném roce souhlasilo 64 % dotázaných v Nigérii a 66 % dotázaných Keňanů. Posun ve veřejném mínění americké společnosti způsobily podle Reuters poslední útoky v San Bernardinu nebo v Bruselu.
Víc souhlasí republikáni
Otázka byla vznesena jako součást volebních průzkumů, jelikož členové dvou nejvýraznějších stran amerického politického spektra mají na tuto problematiku odlišný názor. S mučením souhlasilo 53 % tázaných demokratů, zatímco republikánů se pro vyslovilo 82 %.
Republikánský favorit do Bílého domu Donald Trump už dříve prohlásil, že zruší Obamův zákaz na tzv. waterboarding, výslechovou metodu, která je v rozporu s Ženevskými konvencemi. „A vrátím i horší věci než je waterboarding,“ pronesl při republikánské debatě v únoru.
O obavách z terorismu v americké společnosti svědčí i další část průzkumu, která se dotázaných ptala, zda věří, že v následujících šesti měsících se v USA stane teroristický útok. 64 % respondentů je přesvědčeno, že k nějakému útoku dojde.