Je třeba zabít Kalouska? ANO se omluvilo za výzvy k násilí na webu

NENÁVIST NA SÍTI

Je třeba zabít Kalouska? ANO se omluvilo za výzvy k násilí na webu 1
Domov
Sdílet:

Výzvy k zabití místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska na oficiálním facebookovém profilu hnutí ANO, o nichž včera jako první informoval deník ECHO24.cz, přiměly ve čtvrtek poslance k přijetí usnesení, v němž důrazně odsoudili rostoucí projevy vybízení k násilí na politicích v médiích, na sociálních sítích a virtuálním prostoru. Za slova na svém profilu se omluvili i čelní představitelé hnutí ANO.

O co vlastně šlo? V úterý večer napsal jeden z uživatelů na facebookový profil hnutí ANO: „Námět na scénář nového českého filmu ‚Je třeba zabít Kalouska‘“. Reagoval tak na status poslankyně Radky Maxové, která si stěžovala, že sněmovna kvůli „jednomu opozičnímu politikovi“ ten den nezvládla nic udělat.

Komentář o zabití exministra financí ihned přitáhl další uživatele. Kalouska je prý třeba pověsit na hák hlavou dolů, zaznělo i to, že padesátá léta musela být krásnou dobou a některé praktiky z komunismu by neměly být zapomenuty, protože by se hodily pro některé poslance z řad TOP 09 a ODS i dnes.

Více čtěte: Kryptokomunisté koketující s Putinem, osočil Kalousek ČSSD a ANO

Kalouskovi, který ve čtvrtek sněmovní debatu načal, vadilo, že hnutí ANO do diskuze pod příspěvkem o jeho zabití připsalo: „To je ovšem úžasný film“. „Já si uvědomuji, že každému z nás na Facebook občas napíše nějaký magor. Je ale poměrně novátorské a myslím si, že se to ještě nestalo, aby politická strana oficiálně s těmito názory vyjádřila souhlas a povzbuzovala je,“ prohlásil Kalousek.

ANO se omluvilo

Jestli ovšem ANO skutečně reagovalo na hlášku původního uživatele, není jasné. Hnutí totiž celou věc vysvětlilo tak, že reagovalo na jiný film zmiňovaný v diskuzi o něco níže. Konkrétně šlo o snímek Fishhead. Jisté však je, že proti šíření nenávistných vzkazů správce facebookové stránky hnutí nic neudělal. A právě za to se ve sněmovně politici ANO omluvili.

„Chtěla bych říci jako první místopředsedkyně hnutí ANO, že pokud se tak děje na Facebooku a nezarazili jsme takovou diskusi, že se tak mělo stát a že učiním cestu k nápravě,“ reagovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová a připojila omluvu. Sama prý považuje sociální sítě za prostor, kde vycházejí na povrch negativní emoce, a kde se realizují lidé, kteří možná v běžném osobním styku selhávají. Od výroku se distancoval i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Z popudu poslance ČSSD Milana Urbana poté sněmovna dokonce zařadila nový bod jednání, v němž schválila návrh, že „důrazně odsuzuje rostoucí projevy vybízení k násilí na politicích a všechny druhy šířící se xenofobie, rasismu a nenávisti ve společnosti, zvláště v médiích, na sociálních sítích a ve virtuálním mediálním prostoru“.

Usnesení podpořilo všech 126 přítomných poslanců. Nikdo se nezdržel a nikdo nebyl proti.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz