Rath má nárok na 280 000 od parlamentu i za dobu ve vazbě
Poslanecká sněmovna musí doplatit bývalému poslanci Davidu Rathovi poslanecké náhrady 280.000 korun za dobu, kterou strávil ve vazbě. Odvolání sněmovny ve středu zamítl pražský městský soud, podle nějž dolní komora rozhodla o zkrácení náhrad v podstatě svévolně. Verdikt je pravomocný. Rath strávil ve vazbě po svém obvinění z korupce déle než rok, loni byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení.
„Šlo mně o to, aby sněmovna přistupovala ke každému stejně, neboť cestovní náhrady vyplácí i všem funkcionářům, kteří přitom mají služební vozy s řidiči. Sněmovna uplatňovala dvojí metr,“ uvedl Rath, který se dnešního jednání nezúčastnil. Kancelář Poslanecké sněmovny se k rozsudku vyjádří, až dostane jeho písemné vyhotovení. Už teď ale lze podle tiskového odboru říct, že rozhodnutí soudu v tomto případě znamená závazný výklad ustanovení zákona, na které dosud existovaly různé právní názory.
Předseda odvolacího senátu René Fischer poukázal na to, že otázku odnětí platu nebo poslaneckých náhrad v případě, kdy je poslanec ve vazbě, zákon neupravuje. Podotkl, že náhrady se přiznávají v paušální výši a poslanec je nemusí vyúčtovávat.
„Žalovaný (Sněmovna) v podstatě svévolně rozhodl o odnětí části poslaneckých náhrad, aniž by o tom vydal jakékoliv rozhodnutí. Pan žalobce (Rath) se najednou dozvěděl, že mu byly zkráceny,“ řekl soudce. Zdůraznil také, že vazba není výkonem trestu. „Civilizovaný právní řád je založen na presumpci neviny. Pan žalovaný zatím nebyl pravomocně odsouzen a je na něj třeba nahlížet jako na nevinného,“ poznamenal.
Sněmovna bude muset někdejšímu středočeskému hejtmanovi zaplatit i úroky z prodlení a dále zhruba 96.000 Kč za náklady soudního řízení. Právní zástupkyně dolní komory Jana Bendová Marušková po jednání řekla, že po poradě s klientem zváží podání dovolání. „Je to určité právní novum, soudy o tomto zatím nerozhodovaly,“ upozornila. S názorem, že Sněmovna rozhodla svévolně, právnička nesouhlasí. Konečné rozhodnutí o zkrácení náhrad podle ní vydal vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny, což mu umožňuje zákon. Věc prý navíc předtím projednal příslušný výbor.
Sněmovna argumentovala proti Rathově žalobě mimo jiné tím, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jana Jurečková ale loni v listopadu uvedla, že tato námitka nemůže obstát, protože Rath se domáhá nároku, který mu zákon přiznává.
Poslanci už ohlásili, že navrhnou změnu zákona. Podle člena ústavně-právního výboru Martina Plíška (TOP 09) je nynější znění absurdní a v rozporu se zdravým rozumem. „Je přece jasné, že poslanec, který je ve vazbě pro podezření z korupce, nemůže reálně čerpat náhrady spojené s výkonem mandátu, tedy na reprezentaci, stravu a dopravu. Spolu s dalšími kolegy připravím novelu zákona, která takové absurdity do budoucna vyloučí,“ uvedl.
Ve vazbě byl Rath 1,5 roku
Rath dostával po celou dobu strávenou ve vazbě plat poslance v plné výši. Sněmovna mu také hradila výdaje na odborné a administrativní práce, na asistenta, telefonní poplatky a internet a také příspěvek na kancelářský materiál včetně nájemného za regionální kancelář poslance v jeho volebním kraji a její vybavení. Nevyplácela mu však takzvané víceúčelové paušální náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu.
Krácení náhrad by podle soudů bylo možné pouze tehdy, pokud by poslanec po přechodnou dobu z objektivních důvodů nevykonával funkci. To ale nebyl Rathův případ – z vazby totiž předkládal návrhy zákonů.
Exposlanec ČSSD a bývalý hejtman Středočeského kraje strávil ve vazbě téměř jeden a půl roku poté, co jej policie v roce 2012 zatkla se sedmi miliony korun v krabici odvína. Rath byl nepravomocně odsouzen za korupci Krajským soudem v Praze loni v červenci. Soud ho poslal na 8,5 let do vězení a také nařídil propadnutí jehomajetkuv hodnotě 21 milionů korun. Státní zástupce i Rath se ale odvolali. O případu tak bude znovu rozhodovat Vrchní soud v Praze. Za nezákonné prodloužení vazby už Rath vysoudil na ministerstvu spravedlnosti téměř 20 tisíc korun.