VIDEO: Vědci zkoumají záhadný kráter 'na konci světa'
Snímky záhadného širokého kráteru, který se objevil v odlehlé sibiřské krajině, byly zpočátku považovány za podvrh. Způsobil ho meteorit, podzemní výbuch nebo globální oteplování? To teď na místě zkoumají vědci a odebírají vzorky půdy i vzduchu.
Jáma v zemi, která je 80 metrů široká a její hloubku zatím nelze změřit ani odhadnout, se vytvořil na poloostrově Jamal. V jazyku původních obyvatel to znamená „konec světa“. Zpočátku byly zprávy o záhadném kráteru na Sibiři považovány za fámy a snímky za podvrh.
Někteří se domnívají, že jámu způsobil meteorit. Jiní si myslí, že možná v podzemí došlo k explozi a země se na místě propadla, napsal list The Independent.
Mluvčí ruského Ministerstva pro mimořádné situace spekulace, že kráter vytvořil meteorit, odmítl. Nicméně dodal, že je předčasné dělat závěry, co jámu, do které by se pohodlně vešlo hned několik vojenských vrtulníků, vlastně způsobilo.
Může za to globální oteplování, tvrdí vědkyně
Kráter nyní zkoumá vědecká expedice, která měla na místo dorazit ve středu. Jsou v ní dva odborníci z Centra pro studium Arktidy a jeden vědec z ústavu pro zkoumání kryosféry při Ruské akademii věd, kteří odeberou vzorky půdy, vody a vzduchu, napsal server The Siberian Times.
Anna Kurchatovová ze Subarktického vědeckého výzkumného centra si myslí, že příčinou může být globální oteplování. Zemní plyn byl podle ní pod povrchem uvězněný v ledu s příměsí písku a soli. Jako pozůstatek z doby, kdy na místě bylo moře. Když permafrost roztál, došlo k podzemnímu výbuchu. Bylo to jako „právě otevřená láhev šampaňského,“ vysvětlila vědkyně.
Pokud je teorie Kurchatovové správná, další podzemní exploze by mohly mít vážně důsledky pro těžbu plynu v oblasti. Kráter se objevil zhruba 30 kilometrů od rozsáhlého ložiska zemního plynu s názvem Bovanenkovo.