Již 20. ročník Fora 2000: Přijedou Dalajláma, Kasparov nebo Michnik

Konference Forum 2000

Již 20. ročník Fora 2000: Přijedou Dalajláma, Kasparov nebo MichnikNOVÉ
Domov

Echo24

V druhé půlce října proběhne v Praze a dalších městech již dvacátý ročník konference Forum 2000, tentokrát s názvem Odvaha převzít odpovědnost. Na konferenci založené Václavem Havlem vystoupí vedle dalajlámy například lidskoprávní aktivista a šachový velmistr Garry Kasparov nebo konstantinopolský arcibiskup a pravoslavný patriarcha Bartoloměj.

Rok 2016 s sebou nese dvě důležitá jubilea – dvacátou konferenci Forum 2000 a nedožité osmdesátiny Václava Havla. Havlův život intelektuála, spisovatele, dramatika, politického vězně, obhájce lidských práv a prezidenta republiky byl strhujícím příkladem převzetí osobní zodpovědnosti za stav věcí veřejných a stav světa jako celku a je tak inspirací k tématu letošního Fora 2000, uvádí organizátoři.

Jsou současné demokratické systémy schopné generovat skutečné politické osobnosti? Je rostoucí autoritářství ve světě důsledkem slabosti demokracií? Kdo jsou lídři budoucnosti a kde jsou dnes osobnosti, jako byli Havel, Churchill nebo Mandela? Právě těmito tématy se budou řečníci letošní konference zabývat.

Čtěte také: Dalajláma parodoval v televizi Trumpa, mluvil i o Kim Kardashian

Mezi delegáty letošního Fora 2000 je Jeho Svatost dalajlama, ruský opoziční politik Vladimir Kara Murza, nositel Templetonovy ceny Tomáš Halík, novinář Adam Michnik, bývalý prezident a nositel Nobelovy ceny míru Oscar Arias Sánchez nebo uprchlice z komunistické Severní Koreje a bývalá členka tamní armády So Yeon Lee.

Forum 2000 letos přinese celou řadu novinek. Nová podoba doprovodného programu konference, Festival demokracie, umožní zástupcům občanské společnosti, univerzit a dalších institucí ve větší šíři představit své aktivity a zahrne i řadu kulturních prvků. Nový formát Gallery zase poskytne vybraným řečníkům dynamičtější prezentační platformu. Součástí konference bude i filmový minifestival, který ve spolupráci s Festivalem Jeden Svět představí snímky s lidskoprávní tematikou a nabídne k nim i doprovodné diskuze.

Čtěte také: Putin není šachista, jenom blufuje, říká Kasparov

Všem návštěvníkům bude také na konferenci k dispozici nejen mobilní aplikace Forum 2000, ale i zcela nové webové stránky. Hlavní část konference Forum 2000 se tradičně uskuteční v paláci Žofín, nově se hlavní konferenční program rozšíří i do galerie Mánes a Goethe Institutu. Vybrané akce pak proběhnou také v Pražské křižovatce, v Evropském domě a jinde.

Konference Forum 2000 je tradičně otevřená pro veřejnost. Pro účast na většině diskuzí konaných v Praze je nezbytné se předem zaregistrovat. Registrace je možná pouze prostřednictvím online registračního systému do 7. října 2016 nebo do naplnění kapacity.