‚Naše děti nám ukradli.‘ Zděšené matky vypráví, jak děti odešly do Sýrie
SMUTNÉ OSUDY
„Šíleně tě miluju mami, ale především miluju Aláha,“ napsala v dopisu na rozloučenou Nora v květnu 2013 své matce. Stejně jako mnoho jiných dospívajících muslimských dívek se rozhodla odjet do Sýrie a podpořit Islámský stát.
Dospívající děti, které pod vlivem propagandy islámských radikálů tajně odcestují do Sýrie nebo Iráku podpořit Islámský stát je jev v poslední době tak obávaný, že například Británie kvůli němu chce teenagerům blokovat pasy. Belgická televize RTL přináší svědectví dvou matek, jejichž děti utekly do Sýrie.
Před dvěma a půl roky, 20. května 2013, se Samiře totálně změnil život. Její dcera Nora odjela do Sýrie, vypráví. Když našla dopis na rozloučenou, měla jen jedinou odpověď: „Všichni milují především Aláha, ale byl to Aláh, kdo řekl, rodiče především.“
Čtěte také: Británie chce teenagerům blokovat pasy. Aby nemohli odjet do Sýrie
Čtyři dny po Nořině útěku s ní měla schůzku v internetové kavárně. Dívku, kterou viděla na obrazovce počítače nepoznala. „Seděla tam s týpkem, kterého si vzala, a na hlavě měla burku,“ popisuje Samira svůj šok. „Řekla jsem ji, ať mi ukáže svoji tvář, abych si mohla být jistá, že je to ona,“ pokračuje Samira, když dívka zvedla závoj, její matka ji poznala.
Život ve vězení
O dva týdny později s ní opět hovořila v internetové kavárně. Nora jí řekla, že její manžel je mrtvý, že ho umučili. Nora se rozhodla zůstat mezi dalšími ženami a účastnit se nových aktivit. „Řekla mi, že pomáhá, že čte Korán a pomáhá dětem bez rodičů. A že se nikdy nedotkla zbraně,“ vysvětluje pro belgickou RTL Samira s úlevou. Její potomci by prý neměli být bojovníci.
Pět měsíců Samira o své dceři neslyšela slovo. Je to vždy Nora, kdo ji kontaktuje. „Nikdy mi nic neřekne. Když mi telefonuje, řekne mi jen minimum,“ vysvětluje Samira, podle níž její dcera žije ve vězení. „Nemůže sama chodit po ulicích. Nemůže sama dělat nic.“
Ukradené děti
Malika přišla o svého syna v roce 2013, odešel do Sýrie z humanitárních důvodů, poté se ale přidal k IS. Když Malika o radikálním uskupení hovoří, používá výraz Daesh, kterým je IS někdy označován, jeho příslušníci jej ovšem nenávidí a považují jej za vážnou urážku.
Čtěte také: Britští islamisté už do Sýrie nejezdí. Škodit chtějí doma
„Naše děti nebyly radikalizovány, byly ukradeny touhle sektou, která přesvědčila naše děti,“ zlobí se Malika, která se svým synem naposledy telefonovala před měsícem a půl. Podobně jako Samira, ani ona nemá od svého syna žádné informace. „Neřekne nám, co se tam děje,“ popisuje.
Řada teenagerů, kteří do Sýrie utečou, brzy zemřou. Posledním příkladem je sedmnáctiletá Rakušanka Samra Kesinovičová, která se k IS přidala loni v dubnu spolu se svojí patnáctiletou kamarádkou Sabinou Selimovičovou. Obě dívky jsou už mrtvé, Sabinu zabili na konci minulého roku, Samru ubili k smrti, když se pokoušela utéct z Rakky.
Nora ani syn Maliky ještě nezemřeli, nicméně šance, že by se vrátili je nulová. „Nemají jinou možnost, než zůstat v Sýrii,“ vysvětluje jiná matka, jejíž syn v Sýrii zemřel. Do Evropy se podle ní totiž vrací pouze lidé, kteří jsou zde ochotní pro IS něco udělat.