Proč je místopředseda Faltýnek vysmátý
Včera byl v České televizi Babišův první místopředseda v ANO Jaroslav Faltýnek, který má dar procházet i výbušnými momenty v klidu a s úsměvem na rtech. Stejně tomu bylo, když včera přišla řeč na teoretickou variantu, že by jeho předseda Andrej Babiš musel z vlády kvůli aféře s Čapím hnízdem. Tento týden by totiž policejní vyšetřovatel měl oznámit, zda vicepremiéra kvůli evropským dotacím na Čapí hnízdo obviní (ve známém případu jde v kostce o to, že takový velekoncern jako Agrofert neměl nárok na dotace podle tohoto programu, určeného pro mnohem menší žadatele, a Babiš kvůli nim zakládal kvazifirmičku).
Faltýnek včera s klidem poznamenal, že rozhodnutí o tom, jestli je jeho předseda za takových okolností ve vládě udržitelný, by nechal na soudu, ale budiž, i ANO by tak jako v podobných případech vždycky samozřejmě i tentokrát hlasovalo pro vydání.
Ta představa se zdá nejen nezvyklá, ale i nepravděpodobná – především vzhledem k povaze nekonfliktního Bohuslava Sobotky. Nicméně podle informací z politického zákulisí se v Lidovém domě o radikálním řešení skutečně uvažuje. Odvolání Babiše vůbec nemusí být současně i koncem Sobotkovy vlády, prezident má podle ústavy vládu na návrh premiéra doplnit, notabene pokud vláda disponuje většinou ve sněmovně. A lze předpokládat, že by se za odpochodovavší ANO taková překlenovací podpora našla v řadách opozice.
Otázka, jestli je to vhodné, by se v lepší politické kultuře vůbec neměla stavět, policejní obvinění by v takto přehledném případu, kdy navíc policista na věci pracoval přes rok, k odvolání z kabinetu vedlo automaticky. Naopak z taktického pohledu ČSSD přichází datum, kdy má policejní vyšetřovatel rozhodnout, nevhod, asi tak o měsíc dřív.
Loni se ukázalo, že Čapí hnízdo, byť je to zřejmé vyvrácení teze, že oligarcha má už dávno vyděláno tolik, aby stát nedojil, ke změně pohledu veřejnosti nestačí.
Měsíc poté, na konci dubna, dobíhá jiná, mnohem třaskavější lhůta. Sněmovna se za souhlasu premiéra usnesla, aby premiér vůči svému ministru financí vyvodil následky, pokud ministr do konce dubna nevysvětlí své nedávné patálie, pro něž se vžil kód aféra s dluhopisy. To je pro Sobotkovy politické účely mnohem lepší nástroj, protože ve skutečnosti usnesení sněmovny jde mnohem dál než jen ke konstatování fikanosti pana ministra, který si díky korunovým dluhopisům na poslední chvíli zařídil nezdaněný příjem.
Usnesení totiž obsahuje i žádost, aby Babiš „věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů společnosti Agrofert“, což jde přesně tím směrem, kam každý Babišův soupeř s instinktem zabijáka musí jít: totiž přinutit ministra, ať konečně aspoň v hrubých rysech vysvětlí, kde vzal kapitál na své podnikání. Když na konci ledna končilo jakési první kolo Babišových afér s příjmy, ministr v ČT slíbil, že kromě auditu, jehož napodobeninu už předložil, odkryje i svoje příjmy do začátku 90. let. Z toho v dalších týdnech záhadně sešlo. Přitom Babiš z deváté, ne-li z předchozí dekády evidentně něco skrývá, viz nevěrohodné historky kolem vlastnické struktury Agrofertu v prvních letech po založení.
Tady jde o základní důvěryhodnost muže, který svou politickou kariéru postavil na absolutním odmítnutí éry od roku 1990 do jeho příchodu na ministerstvo financí v roce 2014, v níž se prý všechno udělalo špatně a všichni kradli.
Čapí hnízdo je proti tomu epizoda. Kdyby se touto malou trapností podařilo Babišovi přikrýt velká tajemství své byznysové kariéry, bude hnízdo skutečně tím nejlepším, co ho kdy v životě napadlo, jak v dokumentu Matrix AB říká na haciendě shromážděným velvyslancům.