Putinovy lži o Krymu jako pomůcka pro angličtináře

Politická satira

Putinovy lži o Krymu jako pomůcka pro angličtinářeNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Originální satirická pomůcka pro angličtináře koluje po sociálních sítích. Ti, kdo tápou v gramatice anglických časů, se mohou poučit z výroků ruského prezidenta Vladimira Putina o válce na Ukrajině. V taháku nechybí ani příklady pro pokročilé.

Lekce angličtiny s Putinem je zaměřená na dvanáct způsobů pro vyjádření času. Začíná se jednoduchým přítomným a postupuje se k obtížnějším slovesným tvarům.

Autoři taháku využili toho, že vyjádření ruského prezidenta o situaci na Ukrajině se v průběhu času měnila. Díky tomu mohli poměrně přesně ukázat, jaký rozdíl mezi jednotlivými gramatickými časy je. Nutno dodat, že z materiálu mohou těžit hlavně ti, kdo vývoj na Ukrajině sledovali.

Putin lže, lhal a bude lhát

V několik případech autoři pracují s tvrzením, že Putin o postupu Ruska v ukrajinské krizi nemluvil pravdu. U minulého času průběhového, kterým se vyjadřuje činnost odehrávající se po určitou dobu v minulosti použili autoři jako příklad větu: „Putin was lying when he said there were no Russian soldiers in Crimea“ (Putin lhal, když říkal, že na Krymu nejsou ruští vojáci).

Předminulý průběhový čas vyjadřující průběh dokonavého děje v minulosti je představen větou: „Putin had been lying about the Crimea the whole time“ (Putin lhal o Krymu celou dobu).

Potřetí se narážka na Putinovy lži objevuje u předbudoucího času průběhového, tedy toho, který označuje průběh děje do určitého času v budoucnosti: „By the time he is held accountable, Putin will have been lying about his invasions for years“ (Ve chvíli, kdy se bude zpovídat, bude to již mnoho let, co Putin lhal o svých invazích). 

Čtěte také: Putin nemluví pravdu. Anton Tumanov na Ukrajině padl 

Čtěte více: Matky zveřejnily seznam mrtvých vojáků, Kreml je trestá

Na Putinova nepravdivá tvrzení upozorňuje materiál i graficky. Ruský prezident je v ilustracích k jednotlivým příkladům zobrazen jako Putinocchio, tedy s dlouhým nosem. Přezdívku, odkazující na známou pohádku o oživlé loutce, přisoudili ruskému prezidentovi uživatelé internetu právě kvůli tomu, jak často měnil svá tvrzení o přítomnosti ruských vojáků na území Ukrajiny a jejich roli v celém konfliktu.

Vytvořili Ukrajinka a Američan

Text materiálu napsal Jeff Vinall, Američan žijící v Kyjevě. Vinall je jedním ze zakladatelů projektu Spy Guys – anglicky psané stránky na Facebooku, která se zaměřuje na dění na Ukrajině. Autoři slibují pravdivé a zábavné informace nezatížené moskevskou propagandou.

Ilustrace vytvořila ukrajinská umělkyně vystupující pod jménem Ev Melekhovets. Podle Vinalla vznik materiálu inicioval Ukrajinský institut v Londýně. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz