Počkejte, jak si s Bitcoinem pohrajeme, předvídá multimilionář
Virtuální měna
Digitální bankovnictví, digitální přístup k autu či k domu nebo digitální smlouvy a podpisy. Potenciál, který v Bitcoinu spatřuje americký investor a softwarový inženýr Marc Andreessen je mnohem větší, než jen virtuální měna. Fakt, že za poslední rok provázelo Bitcoin několik skandálů, Andreessen neřeší. Za dvacet let se o síti Bitcoin bude mluvit stejně jako nyní o internetu, říká v rozhovoru pro Washington Post.
„Na základě sítě Bitcoin se mohou vytvořit stovky a tisíce nových aplikací a celých firem,“ předvídá Andreessen s tím, že systém, který většina lidí zná pouze jako virtuální měnu, může vystavět nový miliardový průmysl.
Čtěte také: 'Měna kriminálních živlů' na vzestupu
Potenciál spatřuje ve vybudování digitálních skladů, v digitálním získávání zdrojů pro firmy, smlouvách a dluhopisech, ale i dalších věcech bližších každodennímu životu. Na systému Bitcoinu by podle něj mohl fungovat třeba přístup do domu či auta. Aby člověk mohl například automobil otevřít a nastartovat, musí vlastnit digitální přístup uložený v síti Bitcoin a na svém mobilním telefonu. Při prodeji vozu se jednoduše tento přístup přesune na nového majitele. „Všechno bude digitální a nikdo jiný se dovnitř nebude moci nabourat,“ plánuje Andresseen.
Strmý vzestup?
Bitcoin je zatím znám jako internetová platební síť a v této síti rovněž používaná digitální měna. Fungovat začal před čtyřmi lety. Nyní už se virtuální měna využívá po celém světě, za její hlavní výhodu se považuje decentralizace, kdy na ni vlády ani centrální banky nemají žádný vliv. Po celém světě vznikly internetové směnárny, obchody i první bankomaty. Virtuální měnou lze platit už i v některých českých firmách.
Do povědomí širší veřejnosti se Bitcoin dostal až za poslední rok. Ve stejné době se kolem něj vyskytly mnohé problémy, například když měna čelila rekordním výkyvům své hodnoty nebo když letos v únoru zkrachovala její největší světová směnárna Mt. Cox.
Marc Andreessen, americký podnikatel, softwarový inženýr, investor a multimilionář, je známý především jako spoluautor prvního široce využívaného webového prohlížeče Mosaic a zakladatel počítačové společnosti Netscape.
V síti Bitcoin spatřuje mnohem větší potenciál, než je nyní využíván. Volby, smlouvy, digitální podpisy. „Vybudovat tohle všechno nějakou dobu potrvá. Jsme si ale celkem jistí, že pokud zde budeme sedět za dvacet let, budeme o Bitcoinu mluvit podobně, jako teď mluvíme o internetu. Jen si s tím teď potřebujeme trochu pohrát.“
Čtěte také: Údajný otec Bitcoinu: Nejsem ten, za koho mě máte