Pomsta? Polská vláda vzala Walesovi ochranku v cizině
'Neúměrné náklady'
Bývalý polský prezident a kritik nynějšího vedení země Lech Walesa přišel o státní ochranku během cest do ciziny. Podle Walesova syna, který je opozičním politikem, jde o malichernou pomstu lidí, kteří jsou nyní u kormidla moci. Úřad ochrany vlády naopak tvrdí, že postupuje přesně v souladu se zákonem a že opatření se týká i dalších bývalých prezidentů, Aleksandra Kwaśniewského a Bronislawa Komorowského. Ani ti nejsou fanoušky nynější vlády.
„Je to další nesmyslný pokus vyvíjet nátlak na mého otce. Hloupost této vlády nezná mezí. Od těchto lidí se dá čekat všechno,“ postěžoval si serveru Onet exprezidentův syn Jaroslaw Walesa, který je europoslancem za opoziční Občanskou platformu.
Sám Walesa, který často cestuje do ciziny kvůli přednáškám o své historické roli při pádu komunismu, si také myslí, že jde o politické rozhodnutí, ale v televizi ujistil, že to zvládne.
Walesa se ještě jako prezident z počátku 90. let ve zlém rozešel s Jaroslawem Kaczyńským, který stojí v čele vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a vzájemná zášť lety spíše zesílila. Ačkoliv Kaczyński nezastává žádnou ústavní funkci, mnozí v něm vidí skutečného vládce země.
Úřad ochrany vlády tvrdí, že nejde o politickou pomstu, a argumentuje, že ze zákona mají bývalí šéfové státu nárok na vládní ochranku pouze na polském území.
„Tyto zákony se budou uplatňovat vůči všem prezidentům, kteří odejdou z úřadu. Všichni jsou před zákonem rovni,“ řekla mluvčí úřadu Natalia Markiewiczová. Podle ní předchozí vedení vládního úřadu rozšířilo rozsah ochrany bývalých prezidentů nad rámec zákona i na zahraniční cesty. „Vytvářelo to neúměrné náklady,“ řekla.
Náklady na ochranu Walesy a Kwaśniewského v cizině podle ní v letech 2013 až 2015 představovaly asi milion zlotých (asi 6,3 milionu Kč), a to šlo většinou o cesty na přednášky, za něž exprezidenti pobírali honorář.