Lékaři implantovali ženám laboratorně vypěstovanou vaginu
Pokrok medicíny
Vaginy uměle vypěstované v laboratoři byly implantovány čtveřici žen ve Spojených státech amerických. Informace o tomto významném pokroku regenerativní medicíny byla zveřejněna v prestižním lékařském týdeníku The Lancet a informuje o něm BBC.
Všechny čtyři pacientky byly v prenatálním období postiženy takzvanou vaginální aplazií. Jedná se o vrozené onemocnění, kdy některý orgán zcela chybí nebo se nesprávně vyvinul. Doktoři z Wake Forest Baptist Medical Centre v Severní Karolíně použili k vytvoření vagin určeným pacientkám v teenagerském věku 13 až 18 let průkopnickou technologii.
Nejprve provedli skenování v pánevní oblasti žen. Na základě získaných skenů pak vypracovali návrh trubice plnící funkci lešení. Poté odebrali ženám při bioptickém vyšetření malé vzorky tkáně z nevyvinutých vagin, které jim posloužili k následnému vypěstování buněk v laboratoři.
Pro vypěstování vagin do správné velikosti a tvaru byly kromě vzorků tkáně použity také biologicky odbouratelné výztuže sloužící právě jako jakési lešení. Vaginy byly pod pečlivým dohledem pěstovány v bioreaktoru až do doby, kdy byly připraveny k chirurgické implantaci.
Je šance i na otěhotnění
První implantace proběhla před osmi lety, přičemž od té doby jsou ženy pod lékařským dohledem. Nyní mohou doktoři s potěšením konstatovat, že implantované vaginy plní všechny své funkce. Ve studii se píše, že ženy provozují bezbolestný pohlavní styk a vykazují běžné sexuální funkce tedy „touhu, vzrušení, vaginální lubrikaci, orgasmus a uspokojení“.
Jedna z pacientek, která si přála zůstat v anonymitě, vyjádřila své potěšení nad tím, že konečně může žít normální život. Vaginální aplazie může u reprodukčních orgánů způsobit abnormality. U dvou ze čtyř žen však byly vaginy propojeny s dělohou, což jim tedy dává teoretickou šanci otěhotnět.
Doktor Anthony Atala, ředitel Ústavu regenerativní medicíny při lékařském centru v Severní Karolíně řekl: ,,Poprvé se nám podařilo vytvořit kompletně nový orgán. Byla to výzva.“ Dodal také, že bylo obohacující být svědkem toho, jak zdařenou operací změnili životy mladých žen.
BBC připomíná, že použití živé tkáně jako stavebního materiálu se praktikuje již u močových měchýřů, cév a průdušnic. Na tento seznam se nyní dostává také vagina. A to ještě nemusí být konec: probíhají studie, jejichž cílem je vytvořit komplexnější orgány. Tato studie se však momentálně týká jen zvířata. Pro ně již byla laboratorně vypěstována srdce a ledviny produkující moč.