Německé úřady omezují ohňostroje. I kvůli běžencům
Ohňostroje jako politikum
Zábavní pyrotechnika je nebezpečná, znečišťuje vzduch, způsobuje četná zranění a nedělá dobře našim novým sousedům uprchlíkům, protože u nich může vyvolat traumata. Ve zkratce takto informují německá média před blížící se silvestrovskou nocí, kdy tamní oblohu rozzáří ohňostroje a na zemi to bude bouchat, práskat a prskat o sto šest. Je to (nejen) německá tradice, ale ještě nikdy nevzbuzoval rachot na přelomu roku takové antipatie jako letos, poznamenává mezi jinými Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Pro omezení či dokonce zákaz zábavní pyrotechniky se vyslovuje stále více politiků. Některé obce už v tomto směru vydaly určitá omezení, hlavně v Hesensku, Bádensku-Württembersku, Dolním Sasku a Sasku-Anhaltsku. Na řadě míst tam byl vyhlášeny jakési bezpetardové zóny. O celoplošné zákazy ale zatím nejde.
Podle německých lékařů zraní každý rok petardy, rachejtle a další zábavní pyrotechnika tisíce lidí. Vážné úrazy si často přivodí mladí muži pod vlivem alkoholu. Podle Německé společnosti pro ortopedii a úrazovou chirurgii ošetří lékaři o silvestrovské noci v jedné větší nemocnici v německém velkoměstě asi šedesát středně těžkých a pět až deset těžkých zranění. Kvůli hluku utrpí kolem osmi tisíc Němců poranění vnitřního ucha, z nichž asi u třetiny zůstanou trvalé následky.
Spolkový úřad pro životní prostředí počítá s tím, že pyrotechnika na Silvestra uvolní kolem čtyř tisíc tun jemných prachových částic, což je asi zhruba 15 procent z množství, jež za celý rok vyprodukuje provoz na německých silnicích.
Christopher Lauer, bývalý člen Pirátů (Piratenpartei Berlin) v berlínském parlamentu, hromuje: „Daně, které stát získá z prodeje petard, se v žádném případě nevyplatí ve srovnání s náklady, jež musejí nést jiné systémy, třeba nemocenská pokladna financující odtrženou ruku.“
Asi nejhlasitěji se zatím k problému vyjadřuje poslanec Spolkového sněmu a matador Zelených (Bündnis 90/Die Grünen) Hans-Christian Ströbele, který pyrotechnické veselí dokonce spojil s latentním nebezpečím terorismu. „Lidé přece nevědí, co to je, co tak hrozivě bouchá,“ argumentuje. Občané si petardy a rachejtle můžou splést s bombami teroristů, takže by podle něj bylo záhodno zakázat alespoň ty hlasitější. Ströbele rovněž propaguje rozšiřování klidových zón.
Výrobci zábavné pyrotechniky prý jeho výrokům nerozumějí a považují je dokonce za pomýlené. Třeba pokud jde o hlučnost, splňují jejich produkty přísné unijní i německé normy, což mimo jiné značí hranici hluku maximálně 120 decibelů na vzdálenost osmi metrů.
Zvláštní kapitolu v diskusích o omezení a zákaz pyrotechniky letos tvoří ohledy ke statisícům migrantů a uprchlíků z válečných oblastí, kteří přicházejí do Spolkové republiky. Argumentuje se hlavně tím, že petardy a rachejtle je mohou traumatizovat, zneklidnět, znejistět… Lokálně se objevily výzvy politiků a různých organizací občanům, aby se letos zábavné pyrotechniky úplně zřekly.
S citovanými argumenty se ale někteří neztotožňují a považují je za příliš úzkostlivé a přehnané. Uprchlíci, i s pomocí jisté osvěty, budou velmi dobře vědět, že na Silvestra jde o zábavu a ohňostroje a všeobecné bouchání můžou sledovat v klidu a teple jen zpoza oken svých ubytoven.
Navíc, v řadě zařízení pro migranty už zaznamenali, že jejich osazenstvo si samo začalo zábavní pyrotechniku pořizovat. Někde tak uprchlíkům přímo zakázali rakety a petardy jak zapalovat, tak kupovat. Nejen kvůli možné psychické újmě způsobené ostatním, ale především kvůli nebezpečí vzniku požáru.
Ostatně, v řadě arabských a muslimských zemích se zábavní pyrotechnika při různých oslavách používá. Velmi rozšířená je třeba v Turecku ale i jinde. Obří a velkolepé ohňostroje pořádají i někteří emírové v Perském zálivu. Na svatbách v Orientu je mnohde rozšířená třeba oslavná palba z ručních zbraní.
Nicméně, Svaz imigrantských sdružení v Essenu zdůraznil, že bouchání a práskání na konci roku nepatří k islámským zvykům.
Podle všeho se ovšem zdá, že většina Němců si zatím rachot na Silvestra nechce nechat vzít. V nedávném průzkumu agentury DPA se proti němu vyslovilo jen 37 procent dotázaných. Mnozí to zdůvodňují ohledy k domácím mazlíčkům. Loni vydali Němci za silvestrovskou pyrotechniku asi 127 milionů eur a také letos počítá tato branže s konstantními tržbami.
Čtěte také: Projev Merkelové s arabskými titulky: My to zvládneme