Vraždění slonů: zoo na protest spálí rohy z nosorožců
asijská lačnost
Pytláctví a nelegální obchod se slonovinou a nosorožčí rohovinou strmě stoupá. Obětí nezákonného lovu se teď stal údajně největší slon světa Sataa, který žil v keňském Národním parku Východní Tsavo. Do boje proti byznysu, v němž se ročně protočí desítky miliard dolarů, se zapojila i Zoo Dvůr Králové, která v září spálí své „zásoby“ rohů z nosorožců.
Na pražském letišti Václava Havla zadrželi celníci v neděli cizince, který se pokusil do letadla směřujícího do Asie propašovat sloní klony o hmotnosti asi 35 kilogramů. Cena čtyř klů, které byly rozřezány na čtrnáct menších dílů, by se na asijském trhu mohla vyšplhat na milion korun, na čínském trhu díky vysoké poptávce dokonce na dva miliony.
Ačkoli jde o významný úspěch českých celníků, v mezinárodním měřítku je to nepatrný zlomek. Nelegální obchod se slonovinou a nosorožčí rohovinou je třetím nejvýnosnějším nelegálním byznysem na světě.
Lidé v Asii, ale třeba i v USA jsou ochotni zaplatit horentní sumy. Zatímco pytlák dostane od překupníka za kilogram slonoviny obvykle 80 až 100 dolarů, konečný zákazník platí 2000 až 2500 dolarů. Podobné je to s nosorožčími rohy, kde je cílová cena dokonce až okolo 60 tisíc dolarů.
Byznysu napomohl legální prodej
Na nelegální obchod doplácejí divoká zvířata v Africe, která jsou vybíjená po desítkách tisíc. V roce 2011 zabili pytláci asi 17 tisíc slonů, vloni už to bylo 35 až 40 tisíc zvířat a nedá se vyloučit, že skutečná čísla jsou ještě vyšší. Z trofejí se pak vyrábějí figurky a další ozdobné předměty nebo přípravky pro tradiční asijskou medicínu – ampulky „proti všem nemocem“ včetně rakoviny.
Čtěte také: Největšího slona na světě zabili pytláci
Paradoxní je, že černému obchodu napomohl jednorázový legální prodej. V roce 2008 povolilo mezinárodní společenství několika africkým zemím prodej slonoviny do Japonska a Číny. Ačkoli se předpokládalo, že tím se sníží cena a zájem o tento artikl, stal se pravý opak. Poptávka už několik let letí nahoru a vyvražďování slonů pokračuje. V Číně dokonce vznikly nové továrny na zpracování slonoviny.
Nosorožčí roh je tvořen keratinem, tedy stejnou látkou jako lidské nehty nebo vlasy. Nemůže mít tedy léčivé účinky.
V Africe dokonce vznikly organizované gangy, které s pomocí nejmodernější techniky zabíjejí zvířata ve velkém. V některých případech slouží prodej slonoviny a rohoviny k financování ozbrojených protivládních skupin.
Mezinárodní fond pro ochranu zvířat nedávno upozornil, že překupníci také ve velkém využívají k prodeji slonoviny a rohoviny internet. V jednom týdnu našla na síti zhruba 5,5 tisíce inzerátů na výrobky ze slonoviny.
Jako okusování nehtů
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové patří mezi největší světové chovatele nosorožců. V sejfech Československé obchodní banky, což je hlavní partner zahrady, má uloženo asi 100 kilogramů nosorožčích rohů – třeba z uhynulých kusů nebo ze zvířat, která se převážejí a rohy se jim musí uříznout (pak zase dorostou). Zoo se rozhodla, že své zásoby v září spálí.
„Tím se vyšle jasný signál všem konzumentům, že rohovina je bezcenná,“ uvedl ředitel zahrady Přemysl Rabas. Připomněl, že rohovina nemá žádné léčebné účinky ani nepomůže s potencí. „Nosorožčí roh je tvořen keratinem, tedy stejnou látkou jako lidské nehty nebo vlasy. Požívání nosorožčího rohu ve vás tedy vyvolá asi tolik vášně jako okusování nehtů,“ poznamenal Rabas.
Podle neoficiálních informací se jedná také o možnosti, že by se v září v královédvorské zoo mohly spálit také rohy a kly, které v poslední době zabavili celníci na ruzyňském letišti.
O jak lákavý artikl jde, dokazuje událost stará tři roky. Tehdy královédvorská zahrada půjčila dva nosorožčí rohy do Napajedel na výstavu Afrika, odkud je ukradli dva muži. Policie je sice později zatkla, ale rohy už najít nepodařilo.
USA spálily šest tun slonoviny
Bezmála šest tun zabavené slonoviny zničila loni v listopadu také americká Správa pro ryby a divokou přírodu. „Sloní pytláctví je na nejvyšší úrovni za posledních několik desetiletí,“ připomněla organizace. „Tímto krokem posíláme obchodníkům a jejich zákazníkům zprávu, že Spojené státy nebudou tolerovat tento ilegální obchod.“
Vůbec poprvé spálila přibližně 12 tun slonoviny Keňa v roce 1989. Tento akt natolik ovlivnil celosvětové veřejné mínění, že se podařilo zakázat obchod se slonovinou a rohovinou. Výrazně se pak snížilo i pytlačení afrických zvířat a jejich počty se znovu začaly zvyšovat. Jenže pak se trend znovu otočil.