Poslechnou OSN? Izraelci odložili hlasování o výstavbě židovských osad
Spor o rezoluci OSN
Úřady v Jeruzalémě zrušily hlasování, ve kterém měly ve středu schvalovat výstavbu téměř 500 nových bytů pro Izraelce v okupovaném východním Jeruzalémě. Agentuře Reuters to řekl jeden z členů příslušného výboru pro výstavbu Hanan Rubin. Hlasování bylo podle něj odloženo na žádost premiéra Benjamina Netanjahua. K zastavení výstavby osad vyzvala minulý týden Izrael ve své rezoluci Rada bezpečnosti OSN.
Úřady podle Rubina k odložení hlasování přistoupily rovněž kvůli tomu, aby nebyly ještě více poškozeny vztahy s Obamovou administrativou, která s výstavbou osad nesouhlasí. Rozhodovat se mělo o výstavbě 492 bytů pro Izraelce v osadách Ramot a Ramat Šlomo.
Ke svému kroku radnice přistoupila jen pár hodin před projevem amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který by ve středu měl nastínit svou představu ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.
Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít.
Izrael již oznámil, že se rezoluci nepodřídí. Netanjahu označil dokument za „neobjektivní a hanebný“ a prohlásil, že Izrael přehodnotí své vztahy s OSN, včetně přítomnosti zástupců této instituce v Izraeli.
Šéf americké diplomacie by měl promluvit v 17:00 SEČ a hovořit by měl právě i o obviňování Američanů, že Izraelce nepodrželi a dokonce stojí za návrhem páteční rezoluce. „Premiér uvedl, že podporuje výstavbu v Jeruzalémě, nicméně na druhou stranu nemusí nyní ještě přilévat olej do ohně,“ uvedl Rubin. Jak poznamenala agentura Reuters, příslušný výbor se schází pravidelně a může se rozhodnout, že výstavbu schválí někdy příště.
Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelný, Palestinci ale chtějí východní část města vyhlásit za hlavní město svého budoucího státu. Právě výstavba nových židovských osad je jedním z důvodů, proč se nedaří obnovit mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci. Na palestinské straně jsou zase překážkou útoky palestinských radikálů na židovské obyvatele země.