Olympiáda v Riu bude bez ruských atletů, rozhodla arbitráž
Dopingový skandál
Olympijské hry v Rio de Janeiru budou bez ruských atletů. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne zamítla odvolání 68 atletů proti kolektivnímu trestu od mezinárodní federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru. Na hrách tak nebude startovat třeba dvojnásobná olympijská šampionka tyčkařka, Jelena Isinbajevová.
Letní olympijské hry v Rio de Janeiru budou téměř definitivně bez ruských atletů. Jediná teoretická možnost, jak tomu zabránit, by bylo podání žaloby ke švýcarskému federálnímu soudu. Podle sportovního právníka Jana Šťovíčka už se o tom ale z časových důvodů ani nedá uvažovat.
Jan Šťovíček ve vysílání ČT24 uvedl, že podle něj bude rozhodnutí CAS sloužit jako precedens. „Myslím si, že tříčlenný panel měl velmi těžké rozhodování. Proti sobě vlastně stály dva, řekněme, právní momenty: princip uplatnění kolektivní viny a boj proti systémovému dopingu. V tomto případě zvítězil boj proti organizovanému dopingu, čímž došlo k uplatnění principu kolektivní viny,“ řekl Šťovíček, který rozhodnutí nehodnotí jako šťastné. „Podle mě princip kolektivní viny do 21. století nepatří,“ dodal.
Šťovíček dále podotkl, že rozhodující pro finální rozhodnutí CAS mohla být v pondělí zveřejněná zpráva nezávislé komise antidopingové agentury WADA. Podle ní ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.
Lots of media outside CAS in Lausanne as we await the decision on whether Russian athletes can compete at #rio2016 pic.twitter.com/Sc7uFDbIIa
— Joe Lobo (@joeloboITV) 21. července 2016
Verdikt CSA podle všeho bude mít vliv na rozhodování Mezinárodního olympijského výboru, který chystá sankce pro Rusko. Celé ruské výpravě proto hrozí vyloučení z her. Výkonný výbor MOV kvůli tomu svolal na neděli mimořádnou telekonferenci a o trestu by měl rozhodnout nejpozději do úterý.
Na olympiádě přesto budou moci startovat někteří ruští atleti. Mezinárodní olympijský výbor bude rozhodovat o tom, zda start umožní například dálkařce Darje Klišinové, která žije v USA a splňuje antidopingové požadavky, nebo osmistovkařce Julii Stěpanovové, která se podílela na odhalování systematického dopingu v ruské atletice.