1 Estonské předsednictví EU

Juncker nemá smartphone, estonský premiér mu poslal pohled

, NOVÉ

Témata: ,

Jako v devatenáctém století pozval estonský premiér Jüri Ratas předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera na slavnostní zahájení estonského předsednictví EU do Tallinnu. Juncker ve svém projevu řekl, že by sám nemohl být estonským premiérem, protože nevlastní chytrý telefon.

Předsedu Evropské komise musel Jüri Ratas pozvat do Estonska pomocí pohlednice, řekl sám Juncker během tiskové konference v Tallinnu. Jedná se o žert premiéra pobaltské země, která je známá prosazováním takzvaného e-governmentu, tedy zjednodušování státní správy pomocí elektronizace.

Prvního července vstupuje Estonsko oficiálně do svého šestiměsíčního předsednictví Radě Evropské unie, pomyslné žezlo přebírá po Maltské republice. K příležitosti oficiálního předání předsednictví se Rada EU sešla v Tallinnu, kde také zazněl Junckerův projev.

Předseda Evropské komise v něm mluvil o digitalizaci EU, potřebě přechodu na 5G internet a rozvoji jednotného digitálního trhu. V souvislosti s tím zazněla slova o zlepšení obrany proti kyberútokům, kterých jenom v posledním roce proběhlo na území EU přes 4000. Tallinn plánuje přechod na 5G v příštím roce, pro ostatní evropské metropole by měl být dostupný do tří let. Podle Junckera by tento posun přinesl Evropské unii zisk ve výši 146 miliard eur a vytvořil by 2,4 milionu pracovních míst.

Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po 6 měsících. Během tohoto šestiměsíčního období předsednictví řídí zasedání na všech úrovních Rady a pomáhá tak zajistit kontinuitu činnosti EU v rámci Rady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Členské státy vykonávající předsednictví úzce spolupracují v rámci tříčlenných skupin, které jsou označovány jako „trojice“. Tento systém byl zaveden Lisabonskou smlouvou v roce 2009. Trojice předsednictví vymezuje dlouhodobé cíle a připravuje společný program, ve kterém jsou stanovena témata a hlavní otázky, jimiž se bude Rada zabývat v průběhu osmnáctiměsíčního období. Na základě tohoto programu pak každá ze tří zemí připravuje vlastní podrobnější šestiměsíční program.

Čtěte také: V Plané hoří sklad s plynovými lahvemi. Ty řetězově vybuchují

Z nového čísla Mýtus o první desítce. V počtu automobilů jsme byli až na 21. místě

Echo týdne: Antisemitismus na Pochodu žen? ● Komentář: Podporujte svého oligarchu ●Fokus: Drony pro české vojáky ● Recenze: Citová sebevýchova malé Věry ● Komentář: Výstraha soudce Baxy

Bitva o Británii Jak dopadne britský odchod z EU
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.