Konec nadvládě azbuky. Poslanci vyrazili do boje za češtinu

Povinný český překlad

Konec nadvládě azbuky. Poslanci vyrazili do boje za češtinu 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Neumíte rusky? V Karlových Varech si dost možná neobjednáte v restauraci, nenajdete obchod nebo nepronajmete byt. Tomu teď chtějí udělat přítrž poslanci, kteří požadují, aby obec mohla sama určit obchodníkům, že musí kromě cizojazyčných zajistit i české nápisy. A podpora iniciativy roste: přidaly se Praha, Brno, Liberec nebo Jihlava.

Pokud nad obchody visí štíty pouze v cizím jazyce nebo v restauraci nedostanete jídelní lístek v češtině, budou mít jejich majitelé rok na to, aby češtinu doplnili. Počítají s tím poslanci, kteří kvůli tomu chtějí novelizovat zákon o reklamě.

„Často to jsou skutečně absurdní příběhy. Zajdete si do hospody na vepřo-knedlo-zelo, ale když si ho chcete objednat, musíte v azbuce. Na jídelním lístku totiž nenajdete ani slovo česky,“ popisuje deníku ECHO24.cz život v Karlových Varech jejich primátor Petr Kulhánek. „To ale není všechno, máte tu na budovách pověšené transparenty inzerující byty na prodej, ale opět jen v azbuce. Nebo názvy obchodů, které když nemají zřetelnou výlohu, tak ani nevíte, co se v nich prodává,“ dodává primátor.

Ten proto přivítal iniciativu poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, k níž se přidali i kolegové z ČSSD a hnutí ANO. Smysl navrhované úpravy je jednoduchý: dát obcím možnost vymezit cizojazyčnou reklamu a požadovat u ní i český překlad.

Lidé se tu necítí jako doma

„Ta novela cizojazyčnou reklamu neruší, nezakazuje, neomezuje a ten návrh nebude celoplošný. Pouze umožní obcím, kde je ten problém ve větší míře, vydat nějaká pravidla. Jde o města jako Karlovy Vary, kde těch nápisů v jiném jazyce je více než českých. A lidé se tam pak necítí dobře,“ vysvětluje Langšádlová.

Zákon ale neřeší pouze ruskojazyčnou reklamu. K iniciativě se totiž připojila i řada dalších měst, která mají problémy třeba i s angličtinou nebo němčinou. Jen namátkou: Praha, Brno, Liberec, Jihlava, Hradec Králové, Přerov, Havířov, Děčín, Mariánské Lázně. A podpořil ji i Svaz měst a obcí.

Vláda k návrhu vydala negativní stanovisko, ale předkladatelé prý už společně s právníky všechny výhrady kabinetu vyvrátili. Jednu připomínku si ale přesto osvojili. Obchodníci by měli mít na nápravu nevyhovujícího stavu celých 12 měsíců. Poslanci začali novelu řešit ve středu, kdy ale debatu přerušili. Rádi by na ni navázali v pátek. Pokud to zvládnou, předloha by měla projít celým legislativním procesem ještě před koncem roku.

„Doufám, že to projde. Nemají s tím problém jen návštěvníci města, ale hlavně jeho obyvatelé. Na posledním celoměstském fóru to zařadili mezi deset největších problémů Karlových Varů. Říkají, že se tu necítí jako doma, jako v českém městě,“ uzavírá Kulhánek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz