Daniel Křetínský se stane většinovým vlastníkem EPH

Křetínský má 94 % akcií

Daniel Křetínský se stane většinovým vlastníkem EPHNOVÉ
Většinový vlastník EPH Daniel Křetínský Foto: FOTO: EPH
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Majoritním vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) se po definitivním vstupu fondu banky Macquarie do společnosti EP Infrastructure stane Daniel Křetínský. Bude mu patřit 94 procent akcií. Stane se tak poté, co současný spolumajitel EPH Patrik Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. Tkáč může za své akcie získat v přepočtu až 73 miliard korun.

Transakce se uskuteční ve dvou krocích, v závěrečném vypořádání mezi Křetínským a Tkáčem společnost Milees Limited, kterou Tkáč ovládá, prodá všechny svoje akcie v holdingu. Získá za to 1,7 až 2,7 miliardy eur (až 73 miliard korun). Výsledná částka bude odrážet růst hodnoty EPH v příštích letech.

Tkáč dosud s Křetínským EPH vlastní, dohromady drží více než dvě třetiny akcií. Zbytek akcií patří investorům spojeným s J&T. Po ovládnutí EPH Křetínským bude zbývajících šest procent v držení vybraných členů managementu holdingu. Mluvčí EPH Daniel Častvaj dnes uvedl, že transakce vstupu Macquarie do EPIF podléhá schválení antimonopolních úřadů a její vypořádání se očekává začátkem příštího roku. Hodnota transakce nebyla sdělena.

Dohodu s EPH uzavřela společnost Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), která Macquarie patří. Častvaj dnes řekl, že konsorcium zastupované MIRA tvoří fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a další globální institucionální investoři.

EPH v polovině letošního dubna oznámil záměr nabídnout akcie EPIF na burze v Praze a Londýně. Na burzu mělo jít zhruba 15 procent akcií EPIF. Média tehdy uvedla, že podíl v infrastrukturní firmě měl EPH přes burzu vynést mezi 20 a 32 miliardami korun. Na konci dubna se ale EPH rozhodl, že akcie na burze nenabídne. Některá média tehdy uvedla, že připravovaná emise akcií mohla být jen způsobem, jak při vyjednávání přitlačit na možného investora, aby souhlasil s vyšší cenou, případně s rychlejším dojednáním transakce.

EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. EP Infrastructure v rámci těchto segmentů ovládá celkem 12 dceřiných společností v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách Budapesti Erömü do ni mimo jiné patří také podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu o objemu 2,74 miliardy metrů kubických.

V loňském roce vzrostl čistý zisk EPIF o 42 procent na 16,8 miliardy korun (622,7 milionu eur). Tržby stouply o 6,6 procenta na 88,3 miliardy korun (3,27 miliardy eur). Většina výkonnosti EPH je právě v infrastrukturních aktivech. Konsolidované tržby celého holdingu loni meziročně vzrostly o čtvrtinu na zhruba 124 miliard korun (4,57 miliardy eur). Provozní zisk (EBITDA) se pak zvýšil o 18 procent na přibližně 44 miliard korun (1,64 miliardy eur). Druhou větví holdingu je společnost EP Power Europe. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Letos v létě například EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Skupina Macquarie je celosvětový poskytovatel bankovních, finančních a poradenských služeb a správy investičních fondů. MIRA je části Macquarie, která spravuje aktiva. MIRA celkem řídí aktiva v hodnotě 92 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun) investovaných v portfoliu 130 podniků, asi 300 nemovitostí a 2,8 milionu hektarů zemědělské půdy.

Čtěte více: Křetínského a Tkáčova pojistka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články