Spřádá Rusko plány na novou ofenzívu? Náznaky tu jsou

Chmurné vyhlídky na Ukrajině

Spřádá Rusko plány na novou ofenzívu? Náznaky tu jsouNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajina se s velkými obavami chystá na blížící se léto. Má strach, že proruští separatisté za pomoci pravidelných ruských jednotek zahájí mohutnou ofenzivu, jíž nebude slabá ukrajinská armáda schopna čelit. Ukrajinské vedení svoje obavy staví na zpravodajských informacích, svědectvích od lidí, kteří žijí v povstaleckých „republikách“ a kteří zůstali věrní Kyjevu a v neposlední řadě i na vyjádřeních separatistických vůdců. O ruských aktivitách na východě Ukrajiny souhrnně informoval server The Daily Beast.

Na východě Ukrajiny platí od poloviny února příměří, jež stanovily dohody z běloruského Minsku. V rámci příměří mělo dojít k zastavení palby a stažení těžkých jednotek z frontové linie. Ukrajinská armáda svoje těžké jednotky v rámci možností stáhla, zatímco separatisté nařízení většinou ignorovali. I tak se ale dosud dařilo dohody z Minsku více či méně dodržovat. Kyjev má ovšem strach, že pro separatisty příměří znamená jen čas potřebný ke shromáždění a přeskupení sil. A k tomu, aby na začátku léta mohli zahájit mohutný úder směrem na západ. 

Ukrajinský prezident Porošenko začátkem května oslovil Radu národní bezpečnosti a obrany (RNBO) a upozornil, že Rusko má 50 000 připravených vojáků poblíž ukrajinských hranic. Jejich útok by potom mohlo podpořit dalších 40 000 ozbrojenců, kteří se v současnosti nacházejí ve dvou povstaleckých „republikách“. Podle něj je to dostatečný počet mužů na to, aby si povstalci mohli ‚ukrojit‘ další území Ukrajiny. 

Hlava státu vyjádřila i své pochybnosti ohledně dodržování příměří: „Existují přesvědčivé důkazy o tom, že Ukrajina striktně dodržuje minské dohody a povstalci je opakovaně porušují.“ Upozornil také na to, že povstalci nechtějí dovolit mezinárodním pozorovatelům, aby zkontrolovali, jestli v souladu s dohodami stáhli od frontové linie těžkou výzbroj. „Povstalci pravidelně ostřelují ukrajinské pozice, provádějí průzkumné a diverzní činnosti a provokují ozbrojené střety ve snaze narušit mírové plnění dohod,“ ocitoval jeho vyjádření server The Daily Beast.

Následující den, 7. května, jeho slova do určité potvrdili inspektoři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ti uvedli, že se v poslední době skutečně rozhořely boje na určitých úsecích fronty. Konkrétně v okolí Doněcka a poblíž vesnice Šyrokyne. Ta leží na pobřeží Černého moře a představuje důležitý nástupní prostor pro případnou ofenzivu na Mariupol, o jehož dobytí se separatisté již v minulosti snažili. Inspektoři zároveň dodali, že separatisté o zhruba deset minut zdrželi jejich drony, kterými chtěli ze vzduchu zkontrolovat rozmístění povstaleckých tanků.

Čtěte také: Ukrajinská vesnice jako pingpongový míček. Šyrokyne střídá správce

Inspektoři OBSE přiznávají, že porušování příměří a dohod z Minsku mají na svědomí obě strany konfliktu. Například 8. května viděli tři ukrajinské tanky poblíž frontové linie, tedy na území, ze kterého měly být podle dohod těžké jednotky staženy. Inspektoři ovšem dodávají, že ten samý den viděli 30 ruských tanků (tedy desetkrát více než měli Ukrajinci), které se rovněž pohybovaly v zakázané zóně. 

Proruští separatisté jsou ovšem vynalézaví a vymýšlejí nejrůznější záminky, které by jim měly umožnit dopravit těžké jednotky do bezprostřední blízkosti frontové linie. Například u příležitosti 9. května, dne, kdy Rusové slaví konec druhé světové, si separatisté do Doněcka přivezli několik tanků a samohybných děl, se kterými uspořádali přehlídku. Po skončení programu pro veřejnost ovšem obrněnou techniku nestáhli zpět za demarkační linii, jak by se dalo očekávat, ale nechali si ji připravenou poblíž fronty. 

Kromě samotné přítomnosti separatistické obrněné techniky Ukrajince podle serveru The Daily Beast znepokojují i její jednotlivé typy. Na Donbase se podle informací Kyjeva objevil například protiletadlový raketový komplet Strela-10. Ten je designovaný k poskytování blízké podpory jednotkám a tankům poblíž frontové linie a k ničení „rychle se pohybujících“ a „nízko letících“ cílů. Vzhledem k těmto specifikům může ničit například vrtulníky nebo trysková letadla, jež nevyužívají „neviditelnou“ technologii stealth.

Válka vypukne znovu?

Samotná přítomnost „Střel“ by pravděpodobně nebyla tak znepokojivá – vrtulníky se dají sestřelit i jednoduššími zbraněmi. To, co Ukrajince děsí, je to, že komplet Strela-10 používají Rusové k ochraně důležitých konvojů. Vzhledem k tomu, že proruští separatisté se podle dostupných informací nezmocnili žádného takového kompletu, znamená to, že na východě Ukrajiny operují Rusové. A že něco bedlivě střeží. 

Existuje i možnost, že separatisté za podpory Ruska na Donbase shromažďují jednotky a obrněnou techniku proto, aby se zde mohli opevnit a odolat tak případnému útoku ukrajinské armády. I to by ovšem znamenalo smutné selhání minských dohod, protože jejich primárním cílem byla de-eskalace napětí v regionu a nikoli ‚zakopávání se‘. 

V opačném případě by měli pravdu ti, kdo tvrdí, že příměří sloužilo jenom k tomu, aby se separatisté přichystali k dalšímu útoku. V tomto názorovém táboře se nachází i velitel amerických vzdušných sil Philip Breedlove, který tvrdí, že Rusové začleňují mezi separatistické oddíly vlastní velitele a techniku, čímž „ze separatistů vytvářejí souvislejší, organizovanou sílu“.

To, že na Donbase bude ještě nějakou dobu ‚horko‘ nakonec potvrzuje i šéf separatistů Alexandr Zacharčenko. Ten už dříve v rozhovoru pro BBC z poloviny dubna, uvedl, že pokud Ukrajina „vyprovokuje“ konflikt, tak „válka vypukne znovu a bude pokračovat, dokud Kyjev nezačne prohrávat a znovu nepožádá o mír a další dohody z Minsku“.

Čtěte také: Hrozí nová válka, varuje vůdce proruských separatistů

Zpověď zklamaného Rusa: Separatisté drancují a opíjejí se

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články