Němci chtějí udělit azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekvuje stát

MEZINÁRODNÍ VZTAHY

Němci chtějí udělit azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekvuje státNOVÉ
Angela Merkelová. Foto: FOTO: Shutterstock.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německo je připraveno pomoci a případně i udělit azyl tureckým novinářům a vědcům, které perzekvuje režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V rozhovoru s listem Die Welt to řekl náměstek ministra zahraničí Michael Roth. Podle kancléřky Angely Merkelové se bude vláda snažit, aby Ankara dodržovala základní lidská práva a Turci tak o azyl v Německu žádat nemuseli.

„Všichni kritičtí jedinci v Turecku by měli vědět, že spolková vláda stojí solidárně při nich. Existují (u nás) různé programy, které jsou otevřené i tureckým vědcům a novinářům,“ řekl člen vládní sociální demokracie Roth.

Podle kancléřky Merkelové bude vláda pokračovat ve svém úsilí a tlaku na Ankaru, aby přestala porušovat principy parlamentní demokracie a právo na svobodu vyjadřování. „Pracujeme politicky nejprve na tom, aby v Turecku nevznikala situace, která by lidi nutila žádat o azyl,“ uvedla Merkelová po setkání s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v Berlíně.

„Německo je kosmopolitní zemí a v zásadě otevřenou všem politicky pronásledovaným (osobám). (Tito lidé) mohou v Německu požádat o azyl. Neplatí to rozhodně pouze pro novináře,“ dodal. S žádostí o azyl se na Berlín obrátilo již několik bývalých tureckých diplomatů, připomněla agentura AFP.

To, co se nyní odehrává v Turecku, nemá podle Rotha nic společného s evropským pojetím právního státu, demokracie a svobody médií. Evropská komise prý též ve středu zkritizuje Ankaru v pravidelné zprávě o pokroku v přístupových jednáních.

Po červencovém pokusu o puč turecké úřady poslaly do vazby přes 32.000 lidí a na 100.000 jich připravily o práci. Čistky se dotkly vojáků, soudců, policistů i učitelů, ale také opozičních poslanců, starostů a novinářů. Uzavřeno bylo kolem 170 novin, časopisů, televizních stanic a zpravodajských agentur. Podle tureckého svazu novinářů přišlo o práci na 2500 žurnalistů.

Známý turecký novinář Can Dündar nedávno ve Štrasburku prohlásil, že v Turecku je ve vězeních více novinářů, než v Rusku, Íránu nebo Číně. EU přitom podle něj nad represemi zavírá oči, aby Erdogan nepustil příval migrantů do Evropy.

Čtěte také: Nepohodlná opozice. Turecko zatklo další členy prokurdské strany

Kdo bude po brexitu vyvažovat Německo?

Volby v USA: Zájem voličů na klíčové Floridě je velký

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články