Snad záměna embryí neohrozí pověst české medicíny, doufají kliniky
Byznys za 4 miliardy v ohrožení?
Česká reprodukční centra se obávají, že jim po případu zaměněných embryí na brněnské klinice dočasně ubude zahraniční klientela. Ta přitom na některých tuzemských klinikách tvoří až 40 % pacientů. V byznysu, kterým ročně protečou až čtyři miliardy korun, to je znatelný podíl. Česká reprodukční medicína má přitom v zahraničí výbornou reputaci, protože nabízí péči na výborné úrovni za dostupné ceny.
„Část klientů může z důvodu obav alespoň dočasně volit jiné destinace ke svojí léčbě,“ potvrdila deníku Echo24.cz Petra Hátlová z brněnské kliniky REPROMEDA, kde cizinci tvoří 25-30 % klientely. Podle ní ale tato jednotlivá chyba jedince neznamená, že systémově je v Česku něco špatně nastaveno. Naopak upozorňuje, že by si pacienti měli uvědomit, že se taková chyba může stát, a většinou i stala, kdekoliv.
„Většinou všude, kde se stane problém, se pak bezpečnostní opatření zvyšují, což následně celou situaci kompenzuje. Klienti, kteří jsou přemýšliví, si uvědomí, že taková fatální chyba se dvakrát po sobě v jedné zemi nebo v jednom městě pravděpodobně opravdu nestane,“ dodala Hátlová s tím, že české kliniky asistované reprodukce mají dobrou reputaci a poskytují vysokou kvalitu léčby za dostupné ceny.
Také brněnská klinika Reprofit, kde k záměně embryí u dvou zahraničních pacientek došlo, zdůrazňuje, že se chyby nevyhýbají žádné zemi. „Je známo více případů, tedy se nejedná o absolutní exces. Reputaci českých klinik to neovlivní, pokud se podaří případ udržet ve věcné rodině. Všemu by uškodila pouze zbytečná skandalizace,“ uvedl pro Echo24.cz Matěj Stejskal, ředitel zdravotnického holdingu Futurelife, pod který klinika Reprofit spadá.
„Nevíme, jestli to ovlivní byznys, každopádně je škoda, že jeden takovýto případ může poškodit velmi dobrou pověst českých klinik. Věříme ale, že česká reprodukční medicína si své odborné kvality obhájí. A že média nebudou sledovat pouze tuto znepokojivou kauzu, ale zaměří pozornost i na to, co lékaři a sestry za ty roky udělali pro české i zahraniční páry toužící po dítěti,“ řekla k tomu za brněnskou kliniku UNICA Michaela Šilhavá.
Na klinice UNICA se léčí 40 % zahraničních párů a v roce 2015 se zde uskutečnilo 1400 léčebných cyklů. Největší podíl tvoří pacientky z Rakouska, Itálie a Francie. „Zahraniční páry k nám posílají zahraniční lékaři, kteří s námi spolupracují a mají s námi dobrou zkušenost. Jezdí sem především proto, že reprodukční medicína je v Česku na světové úrovni a léčba je dostupná,“ dodala Šilhavá.
I na karlovarské klinice Karlsbad Fertility tvoří zahraniční pacienti 40 % klientely. Především sem jezdí pacienti z Německa, Itálie, Rakouska a Švýcarska. „Je do dáno kvalitou péče, vysokou odbornou úrovní zdravotnického personálu a dostupností, ať už cenovou, geografickou či možností absolvovat terapii bez čekání,“ uvedl pro Echo24.cz Michal Jelen s tím, že podle něj jeden nešťastný incident dlouhodobě výbornou reputaci českých klinik nezničí.
Aktuálně má v Česku k asistované reprodukci povolení na 38 zařízení. Nejvýraznější podíl na trhu, zhruba třetinový, zastává fond Hartenberg ministra financí Andreje Babiše. Hartenberg provozuje kliniky i v ostatních evropských státech, což z něj činí dvojku na evropském trhu v byznysu s umělým oplodněním.
Převažují Němci, Rusové a Britové
Z výzkumu, který v roce 2013 provedla vládní agentura CzechTourism, vyplývá, že do Česka přijíždí nejvíce zahraničních pacientů z Německa (10 %), Ruska, Velké Británie a Slovenska (všechny 8 %) a Ukrajiny a Polska (oba 6 %). „Podíl žen a mužů je víceméně rovnocenný. Pokud podíl žen převládá, je to u plastických operací a léčby neplodnosti,“ uvedl pro Echo24.cz Vilém Frček za ministerstvo pro místní rozvoj.
Výzkum dále ukázal, že zahraniční klienti medicínské turistiky se pro léčbu v Česku rozhodují ze 41 % kvůli finančním důvodů, ze 35 % jsou motivováni kvalitní péčí a z 18 % krátkými čekacími lhůtami.