Vrazi z IS zaslouží ukřižování, vyzval islámský učenec
Blízký východ pobouřen vraždou pilota
Videozáznam, na kterém je vidět, jak ozbrojenci z hnutí Islámský stát zaživa upalují jordánského pilota Maáze Kasásbu, vyvolal pobouření politických a náboženských představitelů Blízkého východu. Informovala o tom tisková agentura Associated Press.
Ahmad al-Tájib, vůdčí osobnost sunnitských muslimů z věhlasné káhirské univerzity Al Azhar a jeden z nejrespektovanějších mužů islámského světa, uvedl v prohlášení, že při upalování islámští bojovníci porušili zákaz mrzačení těl, a to i v období války. „Islám zakazuje odebrání nevinného života,“ uvedl a poznamenal, že členové islámského státu si prý zaslouží smrt, ukřižování nebo useknutí končetin.
Oblast Blízkého východu je zvyklá na trest smrti: používá se například za vraždy a pašování drog. Preferovanou metodou popravy bývá oběšení, ale třeba za cizoložství se ve fundamentálnějších společnostech používá ukamenování. Upalování je však v rozporu s islámskou vírou, shodují se muslimští představitelé. „Pouze bůh mučí ohněm,“ napsal saudský učenec Salmán al-Úda.
Čtěte také: Rozzlobený král citoval Eastwooda: Každého hajzla zabiju
Zabíjení odsoudil i Ivad Madani, vůdce Organizace islámské spolupráce. Podle něj upálení „naprosto nerespektuje práva vězňů, které stanovil islám, stejně jako morální zásady pro zacházení s vězni. Je smutné sledovat neklid v některých částech Blízského východu, stejně jako intelektuální úpadek a zneužívání islámu“.
Incident vyvolal pobouření i v arabských zemích Perského zálivu, blízkých spojenců USA. „Tento ohavný akt představuje brutální růst napětí ze strany teroristické skupiny,“ vyjádřil se ministr zahraničních věcí Spojených arabských emirátů šejk Al Nahyan. Mluvčí ministerstva zahraničí v Íránu řekl, že zabití pilota „byl nelidský akt, který porušil kódy islámu.“
Čtěte také: Pomsta za upálení pilota. Žena byla popravena za úsvitu
Reagoval i přední libanonský deník asSafír: „Kolik takových Kasásbů tam je? Kolik takových, jejichž jména neznáme, jsou poraženi islámským státem? Kolik takových obětí bylo v uplynulých letech, aniž by se jejich příběhy objevili v televizních kanálech?“
Jordánský politik Mohamed Al-Rousan uvedl, že nemohl snést pohled na muže upáleného zaživa. V průběhu rozhovoru pro libanonskou televizi Al-Mayadeen se neubránil emocím a vyzval: „Pojďme používat stejné metody jako oni! Zabijme jejich děti i ženy!“
Náboženští a političtí vůdci již dříve odsoudili krutosti páchané islámským státem, včetně poprav zahraničních novinářů či humanitárních pracovníků.
Čtěte také: Islámský stát upálil zaživa jordánského pilota