Saúdský král jmenoval nového korunního prince a změnil následnictví

Nástupnictví v Arábii

Saúdský král jmenoval nového korunního prince a změnil následnictvíNOVÉ
Nový korunní princ Muhammad bin Najífa Saúd Foto:

Foto: Jim Mattis Zdroj: Wikimedia Commons

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Král Saúdské Arábie Salmán jmenoval dnes svého syna Muhammada novým korunním princem. V této roli vystřídal svého bratrance Muhammada bin Najífa Saúda. Jednatřicetiletý Muhammad bin Salmán byl královým výnosem rovněž povýšen na místopředsedu vlády, přičemž zůstal ministrem obrany.

Král Salmán také dekretem pozměnil systém následnictví trůnu, které bylo dosud záležitostí výhradně synů zakladatele království Abdal Azíze. Jmenováním Muhammada korunním princem se otevřela podle analytiků cesta pro novou generaci příštích vládců království.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Povýšení Muhammada bin Salmána se sice očekávalo, ale oznámeno bylo překvapivě v době, když Rijád řeší krizi kolem Kataru a Íránu. Spolu se svými spojenci s Katarem přerušil diplomatické styky a zavedl sankce za to, že Katar podle něj podporuje radikální skupiny a udržuje blízké vztahy s Íránem.

Podle králova dekretu, ze kterého citovala saúdskoarabská agentura SPA, byl dosavadní korunní princ Muhammad bin Najíf, který je královým synovcem, uvolněn ze všech svých dosavadních funkcí. V křesle ministra vnitra ho nahradí třiatřicetiletý princ Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf, na kterého přechází agenda protiteroristických operací a domácí bezpečnosti.

Předání pozic mezi Muhammadem bin Najífem a Muhammadem bin Salmánem se uskutečnilo v Mekce a přenášela ho saúdskoarabská televize. „Budu teď odpočívat, bůh ti pomáhej,“ sdělil svému nástupci, který mu políbil ruku v pokleku.

Muhammad bin Salmán byl dosud jeho zástupcem, ale měl velké pravomoci, kromě jiného řídil operace své země v jemenské válce. Rozhodoval také o energetické politice a měl na starosti ekonomické reformy, které mají království pomoci vymanit své hospodářství ze závislosti na ropě.

Muhammadovo povýšení schválila králova poradní rada a v Mekce se má večer konat veřejný občanský slib poslušnosti novému korunnímu princi.

Dekretem byl změněn text dosavadního zákona o následnictví na následující znění: „Vláda přechází na syny krále-zakladatele Abdal Azíze ibn Abdar Rahmána Fajsala Saúda a na děti jejich dětí.“

Konec nejistoty

Odborník na Blízký východ Kristian Coates Ulrichsen řekl, že změna určila politiku Saúdské Arábie na mnoho desetiletí a skoncovala s nejistotou. „Bude zde (princ Muhammad) 50 let. Určuje to směřování Saúdské Arábie v 21. století,“ sdělil Ulrichsen. John Sfakianakis z rijádského výzkumného centra pro Perský záliv považuje změnu „za významné povzbuzení ekonomickému reformnímu programu Vision 2030“. Profesor z Princetonské univerzity Bernard Haykel řekl, že král svým dekretem zabránil možným sporům o následnictví. „Je to hladké a nekrvavé předání. Otázky následnictví teď budou jasnější...nehrozí už pochyby o to, kdo bude příštím vládcem,“ sdělil Haykel.

Sadská Arábie už dva roky provádí reformy, snižuje štědré subvence a ohlásila plán částečné privatizace státní ropné společnosti Aramco. Muhammad bin Salmán loni ohlásil, že chce skoncovat se „závislostí“ své země na těžbě ropy.

Jak napsala agentura Reuters, do Salmánova jmenování králem v roce 2015 byl jeho syn Muhammad v Saúdské Arábii téměř neznámý. Situace se ale za dva roky změnila a jeho portréty teď zdobí zdi, okna automobilů a jsou využívány k reklamě. Kromě toho, že dostal na starost ministerstvo obrany s jedním z nejvyšších rozpočtů na světě, stojí princ také v čele rady pro ekonomické a rozvojové záležitosti, což je skupina ministrů, kteří se každý týden scházejí a rozhodují o ekonomických a sociálních otázkách. Patří k nim školství, zdravotnictví a bytová výstavba. Princ Muhammad stojí rovněž v čele nejvyšší rady společnosti Aramco, což je pozice dosud svěřovaná technokratům, kteří nebyli členy královské rodiny.

Muhammad bin Salmán zaujímá jednoznačně kritický postoj k Íránu, který je dlouhodobým soupeřem Saúdské Arábie. V květnu princ řekl, že Írán usiluje o to získat kontrolu nad islámským světem a šířit šíitskou doktrínu.

I když je v Saúdské Arábii princ Muhammad populární, je také kritizován za vedení války v Jemenu. Saúdská Arábie se do ní zapojila jako vůdčí síla arabské letecké koalice a bojuje na straně jemenské vlády proti jemenským šíitským povstalcům. Za více než dva roky se jí ale nepodařilo šíity, jež podporuje Írán, porazit ani vytlačit z jemenské metropole Saná. Koalice také sklízí kritiku za nepřesnost svých vojenských operací, protože při nich umírají civilisté.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Čtěte také: Diplomatická krize kolem Kataru postihla i tisíce velbloudů

Diplomatická krize kolem Kataru postihla i tisíce velbloudů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články