1 Zamítnutí milosti

Izraelský prezident neudělil milost vojákovi, který zastřelil raněného Palestince

NOVÉ

Témata:

Prezident Reuven Rivlin odmítl udělit milost izraelskému vojákovi Eloru Azariovi, který v březnu zastřelil zraněného Palestince ležícího na zemi. Jeho proces, ve kterém byl uznán vinným a odsouzen k 18 měsícům vězení, zemi hluboce rozdělil. Rozhodnutí hlavy státu dnes zveřejnila prezidentská kancelář.

Azaria byl natočen, jak loni v březnu v Hebronu zastřelil jednoho ze dvou Palestinců, kteří předtím nožem útočili na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel na zemi zraněný. Azaria ke zraněnému přistoupil a střelil ho do hlavy. Video se šířilo po sociálních sítích.

Podle obžaloby si počínal v rozporu s předpisy, protože muž v té chvíli již nepředstavoval nebezpečí. Azaria se hájil tím, že jednal v sebeobraně, protože se obával, že útočník má na sobě pás s výbušninou.

Vyhovět vojákově žádosti o milost doporučil prezidentovi začátkem listopadu ministr obrany Avigdor Lieberman. Rivlin dnes ale trest, který soud vynesl, označil za „shovívavý“ a připomněl, že armádní šéf již vojákovi, kterému vojenská služba skončila v červenci, trest o čtyři měsíce zkrátil. „Další úleva od vašeho trestu by poškodila armádní složky a stát Izrael,“ citovala prezidentovu odpověď vojákovi agentura AFP.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ankara zakázala veškeré homosexuální akce. Oficiálně kvůli „míru a bezpečí“


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.