1 boj proti kouření

Francouská ministryně zdravotnictví chce zakázat kouření ve filmech

, NOVÉ

Témata: ,

Jean-Paul Belmondo s galoiskou v koutku úst patří k ikonám francouzské kinematografie. Své nástupce však asi mít nebude. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová vyrazila do netradičního boje proti tabáku. Chce dosáhnout zákazu kouření ve francouzských filmech, informuje deník The Daily Telegraph.

Buzynová v pátek ohlásila začátek kampaně, která má „denormalizovat“ kouření ve Francii. Ročně zemře v zemi na následky kouření 75 000 lidí. „Víme, že velké marketingové kampaně proti kouření nefungují,“ řekla podle The Daily Telegraph. Buzynová proto navrhuje využití nových metod, jako je přímé zaměření se na mladé lidi na sociálních sítích nebo právě zákaz kouření ve filmech. „Nechápu důležitost cigaret ve francouzském filmu,“ prohlásila ministryně.

Buzynová řekla, že kontaktuje francouzskou ministryni kultury, aby s ní problematiku prodiskutovala, včetně kroků, které by se měly podniknout, aby francouzští filmový tvůrci přestali používat cigarety ve filmu.

Také načrtla plánované zdražení tabáku. Za tři roky chce zdražit krabičku cigaret z 6,50 euro (asi 166 korun) na 10 euro (zhruba 256 korun). Buzynová porovnala britské snahy v boji proti kouření s těmi francouzskými. Podle ní Britové za posledních deset let dosáhli zmenšení počtu kuřáků z 30 procent populace na 20 procent. Ve Francii se počet kuřáků pohybuje kolem 30 procent. V České republice denně kouří asi 22 procent lidí.

Buzynová není první, kdo navrhuje, aby se kouření ve filmech omezilo. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý rok vyzvala světové vlády, aby zavedly zákony, které automaticky zvednou přístupnost filmů, ve kterých se kouří, na 18 let.

Podle WHO se v roce 2014 kouřilo ve 44 procentech hollywoodských filmů. Také se kouřilo v 36 procentech filmů, které byly přístupné pro mládež.

Čtěte také: Odstrašující obrázky spotřebu cigaret nesnížily, tvrdí distributor

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.