Velký čínský problém? CEFC je podezřelá z úplatků, obvinění zmiňuje i Zemanova poradce
Korupce kvůli ropě
Spojené státy kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadržely někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch‘-pchinga, který nyní působí jako generální tajemník nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). V úterý o tom informoval portál listu South China Morning Post.
Výbor CEFC je označován za nadaci soukromého čínského konglomerátu CEFC China Energy, který ho také plně financuje. Tato korporace mimo jiné učinila značné investice v České republice a předseda představenstva firmy Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Spolu s Hoem byl zadržen i bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio.
Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Ho a Gadio nabídli čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatek dva miliony dolarů (43,4 milionu korun) výměnou za licence v ropném průmyslu. Dalších 500 000 dolarů, které měly usnadnit získání lukrativních zakázek v zemi, bylo určeno pro ugandského ministra zahraničí.
Ministerstvo spravedlnosti neuvedlo žádná jména společností, podle South China Morning Post ale podrobnosti v podkladech pro newyorský soud ukazují právě na CEFC China Energy.
„Jako nevládní a nezisková organizace není fond zapojen do žádných komerčních aktivit CEFC China Energy,“ uvedl podle Reuters v dnešním prohlášení konglomerát s odkazem na fakt, že Ho stojí v čele výboru China Energy Fund Committee.
Korporace rovněž uvedla, že v Ugandě nemá žádné investice a že její aktivity v Čadu byly převzaty přes tchajwanskou státní společnost Chinese Petroleum Corporation. „Společnost bude tuto záležitost sledovat a podle vývoje podnikne potřebné kroky,“ dodala CEFC China Energy.
Reuters poznamenal, že CEFC China Energy je klíčovým partnerem v projektu novodobé Hedvábné stezky (One Belt, One Road), což je iniciativa čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Cílem je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou včetně rozsáhlé obnovy infrastruktury rozvojových zemí, přes něž jsou plánovány železniční i námořní trasy.