Pražská ČSSD souhlasí s návratem Paroubka. Ten chce do čela Haška či Zimolu
Návrat do ČSSD
Jiří Paroubek je o krok blíže návratu k sociálním demokratům. Krajský výkonný výbor pražské ČSSD v pondělí souhlasil s opětovným vstupem bývalého premiéra a někdejšího předsedy sociálních demokratů do strany. Pražští sociální demokraté také vyzvali celorepublikové vedení strany k odstoupení. Zhruba do měsíce by měla stranická organizace na Praze 5 rozhodnout, zda se bývalý premiér vrátí do ČSSD. Paroubek se také vyjádřil, že by se novými stranickými lídry měli stát Michal Hašek či Jiří Zimola.
Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Nyní usiluje o návrat k sociálním demokratům a po jednání pražské ČSSD je tomu o krok blíže.
„V předvolební kampani mi nepřišlo vhodné do ní zasahovat tím, že budeme mluvit o bývalém předsedovi. Teď je situace jiná a nemá smysl bránit někomu, kdo chce vstoupit do strany,“ řekl řekl poslanec a náměstek primátorky hlavního města Petr Dolínek. Paroubek ze strany odešel, nebyl vyloučen, také proto prý není s jeho možným znovupřijetím potíž.
Krajský výkonný výbor o možném Paroubkově návratu jednal již letos v červnu, kdy jej odmítl. Se vstupem tehdy nesouhlasil ani jeden člen pražského vedení strany. Proti přijetí zvedlo ruku 12 členů výboru, pět se zdrželo a pro nebyl nikdo.
Pondělní usnesení pražské ČSSD bývalému předsedovi strany a premiérovi ale nestačí. Se vstupem musí ještě souhlasit jeho původně domovská organizace v Praze 5 a rovněž středočeská ČSSD, kde si v Cerhenicích na Kolínsku podal přihlášku do strany.
Do čela Hašek či Zimola, myslí si Paroubek
Paroubek se v úterním rozhovoru pro Pražský deník vyjádřil k současné situaci ČSSD a možné změně ve vedení. „Sociální demokracie ve svém čele nemůže mít člověka, který je introvertní, jako je Slávek Sobotka,“ kritizoval v Deníku dosluhujícího premiéra Paroubek. Uvedl také, že v ČSSD nyní sice nevidí silného lídra, který by straně dal novou energii, ale do vedení by se měli dostat například Bývalí hejtmani a Sobotkovi oponenti Michal Hašek a Jiří Zimola. Straně by podle něj dále mohli pomoci i další účastníci tzv. „Lánského puče“ bývalý senátor Zdeněk Škromach a exposlanec Jeroným Tejc.
Samotný „Lánský puč“ označil za hloupost. „To byla lapálie. V politice je běžné, že za vámi vždycky někdo smlouvá proti vám. To bych neviděl jako nějaký prohřešek,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Paroubek. K pokusu o puč ve straně došlo ihned poté, co v roce 2013 ČSSD vyhrála volby do Poslanecké sněmovny. Hašek, Škromach, Tejc, Zimola a Milan Chovanec se sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým domlouvali svržení Bohuslava Sobotky z čela strany. Ten ovšem pokus o sesazení přežil a jeho straničtí oponenti, vyjma Chovance, postupně ztráceli své pozice.
Z politiky Paroubek odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy se rozhodl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Paroubek, kterému bylo v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005. Byl premiérem a předsedou strany.
Výzva k rezignaci
Krajský výkonný výbor vyzval celostátní vedení ČSSD, aby stranu dovedlo ke sněmu, který by se měl konat co nejdříve. „Vyzvali jsme k rezignaci nejen celé grémium, ale rovněž předsednictvo Prahy, to se tedy týká i mě,“ řekl předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.
Výbor podle Ludvíka diskutoval i o příčinách neúspěchu. Konkrétní však nebyl. „Ale šli jsme hodně do historie, až někdy do roku 1992,“ řekl.