Puigdemont v Bruselu: Nechci azyl, přenáším katalánský problém do srdce Evropy

katalánská krize

Puigdemont v Bruselu: Nechci azyl, přenáším katalánský problém do srdce EvropyNOVÉ
Carles Puigdemont Foto:

FOTO: Reuters

3
Svět
Sdílet:

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude v Belgii žádat o politický azyl, jak některá média od pondělka spekulovala. Puigdemont to dnes řekl v Bruselu na tiskové konferenci.

Novinářům sdělil, že přijel do Belgie proto, aby přenesl katalánský problém do srdce Evropy. Prohlásil zároveň, že katalánští ministři jeho kabinetu, kteří s ním v pondělí nepřijeli do Bruselu, jsou nadále legitimní vládou Katalánska.

„Žádám Evropu, aby jednala. V případě Katalánska jsou porušovány hodnoty, na nichž Evropa stojí,“ uvedl Puigdemont před asi dvěma stovkami novinářů, kteří se tísnili v místnosti o kapacitě zhruba 50 lidí.

Mačkající se novináři na tiskové konferenci
Mačkající se novináři na tiskové konferenci Foto:

FOTO: Reuters

Puigdemont odjel do Belgie se sedmi katalánskými exministry v pondělí. Některá média spekulovala, že se tam hodlají ukrýt před španělskou justicí. Španělská generální prokuratura je v pondělí obvinila ze vzpoury, za niž hrozí až 25 let. Důvodem obvinění jsou snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž Madrid o víkendu převzal přímou správu tohoto autonomního regionu.

Španělský ústavní soud mezitím pozastavil platnost rezoluce o nezávislosti Katalánska, kterou v pátek schválil katalánský parlament. Informoval o tom deník El País. Soud rovněž upozornil vedení stálého zastoupení katalánského parlamentu na jeho povinnost snažit se zabránit jakékoli iniciativě, která by vedla k naplnění této rezoluce.

Stálé zastoupení reprezentuje regionální parlament Katalánska do prosincových předčasných voleb. Ty vyhlásil Madrid poté, co v pátek rozpustil parlament této autonomní oblasti Španělska a odvolal tamní regionální vládu. Poprvé v demokratické historii země tak převzala španělská vláda přímou správu nad autonomním regionem. Důvodem byla mimo jiné právě rezoluce o nezávislosti, kterou přijal katalánský parlament, ovládaný od roku 2015 separatistickou koalicí.

Čtěte také: Španělská razie u katalánské policie. Hledají důkazy o její pasivitě při referendu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články