Blahořečení mučedníka Zemana. Komunisté ho za „velezradu“ odsoudili na 25 let
Kněz obětí diktatury
Katolická církev v sobotu blahořečila slovenského salesiánského kněze Tituse Zemana (1915-1969), který byl za komunismu pronásledován. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil na zaplněném prostranství u kostela Svaté rodiny v bratislavské čtvrti Petržalka, kde v roce 2003 byli blahořečeni jiní dva Slováci.
Zeman po druhé světové válce organizoval dva ilegální přechody bohoslovců z komunistického Československa přes řeku Moravu do Rakouska a Itálie. Při třetí podobné akci byl spolu s téměř celou skupinou zadržen, obviněn ze špionáže a velezrady a odsouzen na 25 let do vězení. Na svobodu byl podmínečně propuštěn v roce 1964 a po pádu komunistického režimu byl rehabilitován. Podle církve zemřel mučednickou smrtí na následky fyzického a psychického mučení během dlouholetého vězení.
Blahořečení vedl kardinál Angelo Amato, kterého vyslal z Vatikánu papež František. „Nešťastná komunistická diktatura v minulém století proměnila vaši vlast ve smutný vězeňský tábor. Nenávist byla zaměřena především na církev, která udržovala živou identitu slovenského národa a chránila jeho svobodu a důstojnost. On (Zeman) se dokázal postavit hrůzám vězení s vírou, odvahou a nadějí, že jednoho dne pravda zvítězí nad lží,“ řekl Amato během obřadu blahořečení, při kterém mezi početnými duchovními a davem lidí nechyběl ani bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a další zástupci církve ze Slovenska i zahraničí.
Zeman je prvním ze slovenských salesiánských kněží, který byl blahořečen. Celý proces prohlášení Zemana za blahoslaveného odstartoval v roce 2010, letos v únoru pak hlava katolické církve schválila dekret o jeho mučednictví.
Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak, tato podmínka ale nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.
Naposledy byly na Slovensku blahořečené před 14 lety dvě slovenské oběti komunismu, a to řeholní sestra Zdenka Schelingová a biskup Vasiľ Hopko.