Více soucítíme se psy než s lidmi, zjistili vědci
Empatie ke psům je vyšší než k lidem
Člověk se dokáže mnohem více vcítit do psa než do druhého člověka, potvrzují výsledky dvou vědeckých experimentů. Jeden zkoumal ochotu finančně pomoci nemocnému zvířeti, nebo člověku, druhý byl zaměřený na míru lidské empatie v závislosti na objektu utrpení. O vědeckých výsledcích informoval ve čtvrtek server The Independent.
Zdravotnický spolek Harrison’s Fund provedl svůj výzkum formou letákových reklam, které inzerovaly pomoc nemocným psům a lidem. Experiment měl vést ke zjištění, koho lidé v případě nouze raději finančně podpoří - zda psa, anebo člověka. Důležitou roli u letáků hrály fotografie zobrazující v jednom případě psa a ve druhém malé dítě. Obsahová stránka letáků však byla totožná: „Věnujete 5 liber, abyste Harrisona uchránili pomalé a bolestivé smrti?“ Nejvíce donátorů měl nakonec pes.
Podle výsledků jiného nedávného experimentu publikovaných v časopise Society&Animals lidé propadají smutku spíše nad bitým psem než člověkem. Profesoři Jack Levin a Arnold Arluke z bostonské Northeastern University testovali tuto hypotézu na 240 účastnících, kterým rozdali čtyři varianty falešných novinových zpráv. V každé z nich figuroval buď kojenec, třicátník, štěně anebo šestiletý pes, ve všech případech byli napadeni baseballovou pálkou.
Standardizované dotazníky ukázaly, že dospělý člověk vzbudil u účastníků vůbec nejmenší míru empatie ze všech čtyř zkoumaných skupin. Vědci učinili závěr, že lidé vnímají psy jako plnohodnotné členy rodiny rovné lidem, a také, že jsou více empatičtí k živočichovi, který si nedokáže pomoci sám.
Výzkumníky při jejich práci inspiroval kontroverzní případ z roku 2014, kdy došlo v arizonském Phoenixu k brutálnímu útoku pitbula na čtyřletého chlapce. Ten podstoupil několik chirurgických zákroků a pitbul měl být utracen. Brzy se na Facebooku objevila kampaň za jeho záchranu, která získala přes 40 tisíc lajků, zatímco stránka na podporu zraněného chlapce jich měla jen 500.